HaberlerHavayoluSivil Havacılık

Pakistan Uluslararası Havayolları (PIA) Uçak Filosunu Yenilemeyi Planlıyor!

Devlete ait Pakistan Uluslararası Havayolları (PIA), belirtilmemiş dar gövdeli uçakların yanı sıra daha önce hava taşıyıcısı tarafından bir kira sözleşmesi kapsamında satın alınan çift turboprop ATR-72’yi iade ederek yaşlanan uçak filosunu kademeli olarak yenilemeyi planlıyor…

Pakistan Uluslararası Havayolları (PIA) düzenlenen canlı bir oturumda İcra Kurulu Başkanı Arshad Malik, havayolu şirketinin yeni iş planını önümüzdeki üç ay içinde uygulamayı planladığını ima etti.

Plan, havayolunun Filo yenilemesi ve ağ genişletmesinin yanı sıra Birleşik Arap Emirlikleri (BAE), Suudi Arabistan, Birleşik Krallık ve Kanada’ya yönelik ticari operasyonların yeniden başlatılması da dahil olmak üzere birkaç stratejik hamleden oluşuyor.

Malik, PIA’nın filoyu yeni dar gövdeli jetlerle yenileyeceğini ve “Uzun yıllar önce pahalı bir kiralamayla satın alınan” diğer üç ATR ​​72 uçağını iade edeceğini söyledi.

Şirket başkanı, havayolu şirketinin tescili kapsamında uçması beklenen jetlerin kesin türü veya miktarı hakkında daha fazla ayrıntı vermese de, Malik gelen uçakların “Güncel sistemler” ile donatılacağının altını çizdi.

PIA, ortalama yaşı 14,8 yıl olan 27 uçaklık bir filo işletmektedir. Planespotters.net verilerine göre, havayolu şu anda 3 ATR 42, tek bir ATR 72 turboprop ve 11 Airbus A320-200 dar gövde, 8 Boeing 777-200 ve 4 Boeing 777-300ER jeti ile uçuyor.

PIA, uçakların operasyonel maliyetlerinin yüksek olduğunu ve operasyonlarının kârsız olduğunu savunarak Aralık 2020’de 4 ATR 72 uçağı için başka bir kira sözleşmesini zaten iptal etmişti. 66 yolcu taşıma kapasitesine sahip 4 ATR 72 turboprop’un tamamı 2015 yılında bir kuru kiralama anlaşmasıyla satın alınmıştı. Ancak Havayolu, yüksek para cezaları nedeniyle uçakları daha erken iade edemediğini söyledi.

Turbopropları ancak kiralayan şirketle uzun görüşmelerin ardından iade etmeyi başardı…

Senin İçin Önerilenler

EKSTRAHaberler

Bu Haber Yorumlara Kapalı!