HaberlerHavayoluSeyahatSivil Havacılık

Pakistan Havayolları Mürettebattan Uçakta Oruç Tutmaktan Kaçınmalarını İstedi!

Pakistan International Airlines (PIA), pilotlarından ve kabin ekibinden uçarken oruç tutmamalarını istedi…

PIA bu hafta Ramazan öncesinde pilotlarına ve uçuş görevlilerine bir güvenlik uyarısı yayınladı. Uyarı, dehidratasyon, yavaş refleksler, düşük dayanıklılık ve kötü yargılama gibi bilinen oruç tutma nedenlerine atıfta bulunarak, uçuş sırasında oruç tutmaya karşı mürettebatı uyardı.

Hem pilotların hem de kabin ekibinin uçarken herhangi bir olası güvenlik sorunu için dikkatli ve tetikte olması gerektiği düşünüldüğünde, oruç tutmak buna engel olabilir. PIA riski “Önemli” olarak tanımladı ve bu nedenle mürettebattan oruç tutmamalarını istedi.

PIA AÇIKLAMASI

Oruçlu uçmanın bir olasılık olduğu algılansa da, böyle bir durumda risk unsuru önemli ve güvenlik payı minimumdur. Birden fazla karmaşıklığın olduğu bir acil durumda, yanlış ve gecikmiş eylemler, bozulmuş muhakeme ve ehliyetsizlik nedeniyle ciddi sonuçlara yol açabilir…

Mürettebattan oruç tutmamaları istenirken, aynı durum yolcular için geçerli değildir. Pakistan Sivil Havacılık Otoritesi, artan vakalar nedeniyle uygulamaya konulan iç hat uçuşlarında yemek servisi yasağını geçici olarak kaldırdı. Havayolları artık yolcular için büyük bir erteleme olan iftar yemeği sunabilir.

Seyahat sırasında oruç tutmanın olası güvenlik riskleri düşünüldüğünde Pakistan International’ın kararı mantıklı. Aslında PIA, bu politikayı uygulayan tek havayolu olmayacak ve birçok Orta Doğulu havayolu şirketi, mürettebatı için de aynısını yapacaktır. Ramazan ayında uluslararası uçmak, bazı havayollarında uygulanan yeni hizmet politikaları ile oldukça deneyim olabilir.

Pakistan, iki gün önce İngiltere’nin “Kırmızı Liste” ülkelerine resmen katıldı ve yabancıların ülkeye girişini yasakladı.

Trafik, çoğunlukla yasaklanmadan önce Birleşik Krallık’a girmeye çalışan yabancılardan ve bazı İngiliz vatandaşlarının maliyetli otel karantina sisteminden kurtulmayı ummasından oluşuyordu. PIA’nın şu anda güvenlik nedeniyle AB’ye uçması yasaklanmış durumda ve bunun yerine havayolunu Wet-Lease yapmaya zorluyor…

Senin İçin Önerilenler

EKSTRAHaberler

Bu Haber Yorumlara Kapalı!