HaberlerSeyahatSivil Havacılık

Otopilot Sistemleri Nedir? Nasıl Çalışır?

Modern ticari uçaklarda neredeyse her zaman bir tür otopilot bulunur. Güncel sistemler genellikle bilgisayar kontrollüdür ve oldukça karmaşık olabilir, ancak ilgili temel süreçler bir yüzyıldan fazla bir süre içinde çok az değişmiştir. Peki bu sistemler gerçekte nasıl çalışıyor?

Otopilotlar gemilerden arabalara kadar her şeyde mevcut olsa da, doğal olarak, uçak otopilot teknolojisine odaklanacağız. Havacılık anlamında, otomatik pilot daha doğru bir şekilde Otomatik Uçuş Kontrol Sistemi (AFCS) olarak tanımlanabilir.

Başlangıçta, uçuşun uzun ve genellikle sıkıcı seyir aşamalarında pilotlara rahatlık sağlamak için tasarlanan modern AFCS Sistemleri, oldukça gelişmiş bazı manevralar gerçekleştirebilir.

Otopilot Nedir? Nasıl Çalışır?

Sisteme bağlı olarak, Otopilot irtifa dümeni, kanatçıkları ve hatta üçünü de kontrol edebiliyor. Temel ‘tek eksenli’ otopilotlar, uçağı eşit bir salma üzerinde tutmak için genellikle kanatçıklar olmak üzere bir ekipman parçasını kontrol eder. Daha gelişmiş iki veya üç eksenli otopilotlar, daha fazla kontrole erişebilir.

Modern Otopilotlar, uçağı kontrol etmek için yüksek hızlı işlemciye sahip bir bilgisayar kullanır, ancak temelde yatan teknoloji, Sperry’nin 1912’de tasarladığı gibidir. Bir jiroskop ve irtifa göstergesi kullanmak, şimdi daha doğru olmasına rağmen, modern otopilot için temel olmaya devam etmektedir.

Otopilot işlevine dahil olan diğer uçak sistemleri arasında pusulalar, hava hızı göstergeleri ve ivmeölçerlerin yanı sıra uçağın konumunu belirtmek için GPS sinyallerinin alınması yer alır. Tüm bu bilgilerle donanmış olan otopilot, sadece düz yol tutamaz, aynı zamanda tüm bir uçuş planını yürütebilir.

Otopilot Nedir?

Tüm verileri bu çeşitli girişlerden alan Otopilot, uçağın doğru eğimi, hızı, yönü ve irtifayı korumasını sağlar. Küçük ayarlamalar, uçağın kontrol yüzeylerini değiştirmek için motor veya hidrolik kullanan servomekanizma birimlerine sinyaller gönderilerek gerçekleştirilir.

Bu aktivitenin can alıcı unsuru, bir geri bildirim döngüsü yaratmasıdır. Pilot, kontrol yüzeylerini ayarlar ve otomatik pilotu devreye alır. Otopilot tarafından toplanan verilere göre bazı ayarlamalar yapar, bu da veri setini değiştirir ve ardından süreç yeniden başlar.

Otopilot Ne Kadar Süre Uçabilir?

Otopilotlar giderek daha akıllı hale geliyor ve karmaşık manevralar yapabiliyor. Öncelikle sadece uçuşun seyir aşamasında kullanılsalar da uçağa mükemmel bir şekilde iniş gerçekleştirebilirler. Bu, yalnızca belirli teknolojilerin kurulu olduğu bazı havalimanlarında mümkündür ve pilotların zamanın %99’unda manuel olarak iniş yapmasıyla çok nadiren kullanılır.

Otopilot Nasıl Çalışır? Otopilot Nedir?

Son zamanlarda Airbus, bir kalkış durumunda da Otopilot kullanımını başarıyla gösterdi. A350-1000‘lerinden biri Aralık 2019’da Toulouse’dan kendi kendine havalandı ve bunun mümkün olduğunu kanıtladı.

Otonom Taksi, Kalkış ve İniş (ATTOL) gösterici projesi, uçak üreticisinin uçaklar için gelecekteki teknolojilere bakan UpNext programının bir parçasıdır. Ancak şu anda bu sadece bir gösteri ve tüm kalkışlar manuel olarak yapılıyor…

Senin İçin Önerilenler

EKSTRAHaberler

Bu Haber Yorumlara Kapalı!