Askeri HavacılıkHaberlerNATONorthrop Grumman

NATO’nun Yeni Keşif Uçağı Filosu Göreve Hazır!

NATO’nun Avrupa’daki en üst generali, ittifakın İtalya’nın Sicilya kentinde bulunan 5 güçlü gözetleme uçağı filosunun ilk operasyonel kapasitesini ilan etti…

İnsansız Hava Aracı ve ilgili yer teçhizatı NATO Müttefik Kara Gözetleme programını oluşturuyor. 9 yıl önce başladı, hedefi tüm üye ülkelere, özellikle ittifak sınırlarına yakın yerlerde, dünya çapındaki tehditlerin havadan bilgi ve görsel aktarmak.

Göreve hazır olma ilanı, NATO‘nun geçtiğimiz Kasım ayında Sigonella hava üssünde değiştirilmiş Northrop Grumman RQ-4D Global Hawks filosu için beşinci ve son uçağını teslim almasından sonra geldi.

Avrupa’nın en yüksek müttefik komutanı ABD Hava Kuvvetleri Generali Tod Wolters, filonun tamamlanmasını “Çevreyi Daha İyi Algılamaya Yönelik Önemli Bir Kilometre Taşı” olarak nitelendirdi.

Filonun rutin operasyonlarının, müttefikler arasında, kendi hava sahalarında İnsansız Hava Araçları ile düzenli sivil trafiği karıştırma konusunda sınır ötesi işbirliği vaadini test etmesi bekleniyor. Sözcü, planın bir tür daimi yetkiye aracılık etmek olmasına rağmen, şu anda uçuşları için diplomatik izinlerin hala gerekli olduğunu söyledi…

Senin İçin Önerilenler

Bu Haber Yorumlara Kapalı!