HaberlerSeyahatSivil Havacılık

NATO ; Kosova İçin Yeni Sivil Uçuş Rotalarını Kolaylaştırıyor!

NATO Balkanlarda Havacılığın Normalleşmesi sürecinde bir atılım gerçekleştirdi. Yakın bir etki ile, Kosova’ya alt bölgesinden uçan havayolları nihayet Priştine Havalimanı’na daha doğrudan bir yaklaşma yapabilecek. Bu, yolcuların seyahat süresini kısaltacak, havayolları için yakıt tüketimini azaltacak ve Kosova’ya giren ve çıkan uçuşların çevresel etkilerini azaltacak…

Bugünden itibaren Kosova üzerindeki alt Hava Sahası, Priştine Havalimanı’na giren ve çıkan Havayolları ve yolcular için daha basit bir ortam olacak. Bu gelişme, 1999 yılından beri NATO tarafından desteklenen Balkanlar Havacılık Normalleştirme sürecinde önemli bir dönüm noktası.

Süreç, zamanla diğerlerinin yanı sıra NATO üye devletlerini, hava seyrüsefer otoritelerini, ulusal askeri otoriteleri ve Uluslararası Sivil Havacılık Örgütü, Avrupa Havacılık Emniyeti Ajansı ve EUROCONTROL gibi uluslararası örgütleri kapsamıştır.

Bugün duyurulan atılım, Sivil Havacılık trafiğinin çoğunun Kosova’ya yönlendirilmesini büyük ölçüde iyileştirecek. Bugüne kadar, kuzeyden Kosova’daki Priştine Havalimanı’na gelen uçuşlar, Arnavutluk veya Kuzey Makedonya hava sahası üzerinden Kosova çevresinden Priştine’ye genişletilmiş bir rota ile uçmak zorunda kaldı.

Bunun nedeni, Sırbistan Hava Trafik Kontrolü SMATSA’nın Kosova’ya giden uçakların Sırbistan topraklarını aşırı uçmasına izin vermemesidir. Sırbistan ve Kosova, Kosova’nın Sırbistan’dan tek taraflı bağımsızlık ilanı konusunda bir anlaşmazlık yaşıyorlar.

Kosova’nın alt hava sahasıyla ilgili bugünkü haberler, Kosova üzerindeki üst hava sahasının yeniden açılmasından tam yedi yıl sonra geldi. Birbirini izleyen yeniden açılışlar, kurumları aracılığıyla bölgedeki havacılığa destek sağlayan NATO ve NATO dışı ülkeler tarafından kademeli olarak desteklenmektedir…

Senin İçin Önerilenler

EKSTRAHaberler

Bu Haber Yorumlara Kapalı!