HaberlerUzay

Nasa’nın Olası Kıyamet Günü Simülasyonun’da Türkiye Ve Avrupa Yok Oluyor!

NASA ve ESA’dan bilim insanlarının gerçekleştirmiş oldukları bir çalışma, Dünya’yı vurması muhtemel bir asteroide karşı neler yapabileceğimizi gözler önüne serdi. Bilim insanlarına göre henüz elimizde bir göktaşının Dünya’ya çarpmasını engelleyebilecek bir teknoloji bulunmuyor…

ABD ve Avrupa uzay ajanslarından bir grup uzman, NASA liderliğinde bir hafta süren ve varsayımsal bir senaryoyla karşılaştıkları bir tatbikata katıldı : 56 milyon KM uzaktaki bir asteroid gezegene yaklaşıyordu ve altı ay içinde dünyaya çarpacaktı…

Katılımcılar asteroidin boyutu, yörüngesi ve çarpma şansı hakkında daha fazla şey öğrendiler. Daha sonra asteroidi durdurmak için herhangi bir şey yapılıp yapılamayacağını görmek için işbirliği yapmak ve teknolojik bilgilerini kullanmak zorunda kaldılar.

Uzmanlar yetersiz kaldı. Grup, simülasyonun altı aylık zaman çerçevesi göz önüne alındığında, Dünya’nın mevcut teknolojilerinin hiçbirinin varsayımsal asteroidin çarpmasını engelleyemeyeceğini belirledi. Bu alternatif gerçeklikte, asteroit türkiye ve avrupa çarpıyor ve yok ediyor.

Bildiğimiz kadarıyla, şu anda hiçbir asteroit bu şekilde Dünya için bir tehdit oluşturmuyor. Ancak 140.21 m veya daha büyük boyuttaki asteroitlerin tahminen üçte ikisi (önemli ölçüde tahribata yol açacak kadar büyük) keşfedilmemiş durumda. Bu nedenle NASA ve diğer kurumlar böyle bir duruma hazırlanmaya çalışıyor.

NASA’nın gezegen savunma görevlisi Lindley Johnson bir basın bülteninde “Bu tatbikatlar nihayetinde gezegen-savunma topluluğunun birbirleriyle ve hükümetlerimizle iletişim kurmasına yardımcı olarak gelecekte potansiyel bir etki tehdidi tespit edilmesi durumunda hepimizin koordine olmasını sağlamaya yardımcı oluyor” dedi.

Simülasyondaki hayali asteroide 2021PDC adı verildi. NASA’nın senaryosunda, ilk olarak 19 Nisan’da “Tespit Edildi” bu sırada, keşif tarihinden altı ay sonra, 20 Ekim’de gezegenimize çarpma şansının yüzde 5 olduğu düşünülüyordu.

Ancak tatbikatın 2. Günü, yeni etki-yörünge hesaplamalarının 2021PDC’nin neredeyse kesinlikle Avrupa veya Türkiye’yi vuracağını gösterdiği 2 Mayıs’a kadar ileri gitti. Simülasyona katılanlar, uzay aracının asteroidi yok etmeye veya yolundan saptırmaya çalışabileceği çeşitli görevleri değerlendirdiler.

Katılımcılar, “Gerçek hayatta 2021PDC varsayımsal senaryosuyla karşı karşıya kalırsak, bu kadar kısa sürede herhangi bir uzay aracını mevcut yeteneklerle kullanıp durduramayız” dedi…

Ayrıca bir nükleer patlayıcı cihaz kullanarak asteroidi patlatmaya veya yörüngesini değiştirmeyi de düşündüler.

Tatbikatın 3. günü 30 Haziran’a atladı ve Dünya’nın geleceği korkunç görünüyordu : 2021 PDC’nin etki yörüngesi Avrupa ve Türkiye’ye gittiğini gösterdi.

Asteroit çarpmasından bir hafta öncesine kadar hızlı ilerleyen 4. Güne gelindiğinde, asteroidin Almanya, Çek Cumhuriyeti, Türkiye, Avusturya arasındaki sınıra yakın bir yere çarpma şansı yüzde 99’du. Patlama, büyük bir nükleer bomba kadar enerji getirecekti.

Yapılabilecek tek şey, etkilenen bölgeleri önceden boşaltmaktı.

Gerçek dünyada, gökbilimcilerin altı aydan çok daha fazla farkla 2021PDC’ye benzer bir asteroid tespit edeceğini varsaymak cazip geliyor. Ancak dünyanın Dünya’ya yakın nesneleri izleme yeteneği ne yazık ki eksik…

Senin İçin Önerilenler

EKSTRAHaberler

guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments