NASA’nın en son Mars robotu olan Perseverance’daki birçok sofistike enstrüman arasında, dört ayaklı ve dört rotor kanadının takılı olduğu ilginç küçük bir kutu var…

Yüzeyi incelemek ve antik mikrobiyal yaşamın belirtilerini aramak için tasarlanmamıştır, Perseverance‘ın süper sofistike kimyasal bileşim analiz araçlarıyla bulması umulan bir şey. Gezici içindeki deneysel oksijen üretim makinesi gibi gelecekteki insanlı görevlerde kullanılacak bir sistem için bir test değildir.

Helikopter, kavramın bir kanıtıdır ve aynı anda iki şeyi test etmek ve göstermek için tasarlanmıştır. Bunlardan biri, elbette, Mars‘ta uçma olasılığı – ilk bakışta göründüğünden biraz daha karmaşık bir görev.

Mars atmosferinin yoğunluğu, Dünya’nınkinin %1’inden daha az ve Ingenuity‘nin her biri 1,2 metre olan rotor kanatları, 1,8 kilogram uçağı ayakta tutmak için dakikada yaklaşık 2,800 dönüş (rpm) hızla dönmelidir. Karşılaştırma için, Bell UH-1 Iroquis’in rotoru tipik olarak 324 rpm’de dönüyor ve dört yerine sadece iki kanadı var.

Daha önce Mars‘ta bir uçağı uçurmak için çok sayıda teklif vardı, ancak ince atmosfer uçuş için pek uygun olmadığından basit bir planörden daha karmaşık bir şey yoktu. Ingenuity bunu değiştirebilir.

Yeni Mars helikopterinin kanıtlamaya çalışacağı ikinci noktaya gelince : Yük kapasitesi – birkaç kamera, lityum iyon pil ve diğer birkaç basit alet – bu görev için özel olarak tasarlanmamış.

Helikopteri başka bir gezegende uçuracaklar, potansiyel iniş alanları arayacaklar ve güneş enerjisiyle şarj olacak. Ingenuity ; Elektronik cihazların, Mars‘a yapılacak gelecekteki görevlere mümkün olduğunca az yatırımla yapılan küçük keşif dronlarının eşlik edebileceği seviyeye ulaştığını kanıtlamak zorundadır.

Elbette, küçük helikopterin şimdiye kadarki en büyük zorluğundan sağ çıkması gerektiğini kanıtlamak için : Sıcaklıklar -139 santigrat dereceye (-218 ° F), Dünya’da yaşayabileceği her şeyin çok altına düşer. Uçağın gücünün üçte ikisi sadece temel bileşenlerin yeterli Termal döngü görürlerse, kırılmaya başlayacaklar.

Ingenuity‘nin baş mühendisi Bob Balaram, Astronomy dergisine verdiği röportajda “Bunun ne zaman olacağını bilmiyoruz, ancak sonsuza kadar devam edemez” dedi. Dolayısıyla, Ingenuity dört küçük bacağını Mars‘ın topraklarına koyar koymaz ölmeye başlayacak. O halde ana meydan okuması, olabildiğince uzun süre dayanmak ve böylece Kızıl Gezegende türünün geleceğini kanıtlamak olacaktır…

Senin İçin Önerilenler

EKSTRAHaberler

Bu Haber Yorumlara Kapalı!