HaberlerHavayoluSeyahatSivil Havacılık

Mürettebat Karantinaları Cathay Pacific’in Kapasitesini Yüzde 90 Düşürdü!

Mürettebat karantina kuralları, Cathay Pacific’i alt üst etmeye devam ediyor. Hong Kong merkezli havayolu, Mart ayı için trafik ve kapasite rakamlarını açıkladı ve üzücü bir tablo çiziyorlar. Yolcu sayıları Mart 2020’ye göre %94 azaldı. Kullanılabilir koltuk kilometresi olarak ölçülen kapasite, Mart 2020’ye göre %90 azaldı. Ancak en önemlisi, Cathay Pacific’in Mart 2021 kapasitesi de Şubat 2021’e kıyasla %47 azaldı…

Cathay Pacific, Mart ayında günde ortalama 598 yolcu uçurdu. Şubat ayında, havayolu günde ortalama 755 yolcu alıyordu.

Yurt içi ağı olmayan tek merkezli uzun mesafeli bir havayolu olan Cathay Pacific, küresel seyahat krizinden çok etkilendi. Havayolu, 2020 için 2,8 milyar ABD doları zarar açıkladı. Hong Kong Hükümeti’nin Şubat ayında yeni bir mürettebat uygulaması getirme kararı bir başka darbe oldu.

Hong Kong‘daki uçuşlardan inen Cathay Pacific mürettebatının, bir sonraki uçuşları ayrılana kadar bir havaalanı otelinde izole olması gerekiyordu. Dahası, bir kadro oluşturduktan sonra, mürettebatın 14 gün boyunca bir otelde tecrit etmesi gerekecek.

Bu, Cathay Pacific’in hala çalışmakta olan mürettebatı için 21 günlük bir liste uyguladığını gördü. Daha sonra mürettebat üyeleri 14 günlük otel izolasyon dönemini yapmak zorundadır. Bundan sonra, her şeyi yeniden yapmak için cepheye gitmeden önce 14 gün izin alıyorlar.

O sırada Cathay Pacific, yeni uygulamanın ayda yaklaşık 52 milyon dolara mal olacağını söyledi. Havayolu ayrıca işletme hizmetlerini çok zor bir lojistik teklif haline getireceğini söyledi.

Cathay Pacific‘in bir zamanlar geniş kapsamlı ağından geriye kalanlarda, Kuzey Amerika kapasitesi Mart 2021’de bir önceki Mart ayına göre %83,9 azaldı. Avrupa kapasitesi %95,8 azaldı. Güneybatı Pasifik’teki kapasite %96,8 azaldı. Güney Asya, Afrika ve Orta Doğu’ya yapılan tüm uçuşlar askıya alındı, bu nedenle kapasite %100 düştü.

Bu Mart ayında Güneydoğu Asya’ya olan kapasite, Mart 2020’ye göre %89,5 azaldı. Kuzey Asya’ya kapasite %77,9 azaldı. Bu Mart ayında Cathay Pacific için en iyi performans gösteren pazar Çin ana karasıydı. Çin anakarasına kapasite %39,9 azaldı. İki yıl önce, bu son rakam düşünülemezdi.

Anakara Çin, Cathay Pacific’in en önemli pazarıdır. Bu nedenle, Hong Kong Hükümeti’nin Çin’den gelen yolcular için zorunlu karantina dönemini kaldırmaya çalıştığı haberi havayolu şirketi tarafından sıcak karşılandı.

Bu arada Cathay Pacific, değişen pazar koşullarına ve talep ortamına duyarlı olmaya devam ettiğini söylüyor. Havayolu, düzenli uluslararası hava yolculuğunun geri dönüşünü ve Hong Kong ile dünyanın geri kalanı arasındaki hayati bağlantıların yeniden kurulmasını dört gözle beklediğini söylüyor…

Senin İçin Önerilenler

EKSTRAHaberler

Bu Haber Yorumlara Kapalı!