Askeri HavacılıkHaberler

MQ-25 İHA ; F/A-18 Super Hornet’e Havadan Yakıt İkmali Gerçekleştirdi!

ABD Donanması’nın (USN) MQ-25 Stingray insansız hava aracı (UAV-İHA), ilk kez bir F/A-18F Super Hornet’e uçuş sırasında yakıt ikmali yaptı…

İnsansız Uçak İçi Yakıt İkmal Tankeri İHA, 4 Haziran’da Boeing ve USN’nin 7 Haziran’da yaptığı iki hava testi sırasında havadaki yakıt ikmal deposundan hortumunu ve drogue’unu uzattı ve 147 kg (325 lb) jet yakıtını Super Hornet’e güvenli bir şekilde aktardı.

MQ-25, F/A-18 ve Lockheed Martin F-35C gibi uçak gemisi tabanlı uçakların menzilini genişletmek için geliştiriliyor. USN’nin, uçak gemilerini balistik ve seyir füzelerinin menzilinden uzak tutmak için bu uçakları hedeflerden daha uzağa fırlatabilmesi gerekiyor.

İnsansız uçak içi yakıt ikmal tankerinin ilk testi, Boeing’e ait bir MQ-25 olan T1 test varlığı ile yapılıyor. Hizmete ait ilk uçağın 2022 sonbaharında veya kışında teslim edilmesi planlanıyor. Hizmet, MQ-25’in 2025’in başlarında ilk operasyonel kapasiteye ulaşmasını hedefliyor.

Uçuşun ilk bölümünde, F/A-18 test pilotu, yakıt ikmali öncesinde performans ve istikrarı sağlamak için MQ-25’in arkasında yakın düzende uçtu. Değerlendirmenin güvenli bir şekilde tamamlanmasıyla, MQ-25 uçuş süresi uzatıldı ve F/A-18 pilotu insansız hava aracını takmak ve planlanan yakıt boşaltmasını almak için harekete geçti.

Uçak içi yakıt ikmali gösterimi, T1 MQ-25’in, uçağın aerodinamiğinin ve havada yakıt ikmali deposunun test edildiği 25 uçuşu tamamlamasının ardından gelir. Boeing ve USN, dijital modeller aracılığıyla aerodinamiği de test ettiklerini söylüyor…

Senin İçin Önerilenler

guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments