HaberlerTürkiyeUncategorized

Mısır : Normalleşme İçin Türk Dış Politikasında Gerçek Bir Değişim Görmek İstiyoruz!

Türkiye’nin Mısır ile diplomatik ilişkilerin başlatıldığı açıklamasına Mısır’dan yanıt geldi. Dışişleri Bakanı Şukri, tam normalleşme için Türk dış politikasında gerçek bir değişim görmeleri gerektiğini söyledi…

Mısır Dışişleri Bakanı Samih Şukri, Türkiye ile ilişkilerin normalleşmesinin “Türkiye’nin Politikasında Gerçek Bir Değişim” görülmesine bağlı olduğunu söyledi.

Türkiye ile diplomatik temasların başladığını doğrulayan Şukri, “Normal diplomatik çerçeve dışında bir temas yok. Türk dış politikasında, bölgenin istikrara kavuşturulması yönünde Mısır’ın polititkalarıyla uyuşan gerçek bir değişim görürsek, bu ilişkilerin normalleşmesi için bir temel oluşturabilir” dedi.

Mısır Dışişleri Bakanı Samih Şukri

Meclis Dış İlişkiler Komisyonunda konuşan Şukri, Türkiye ile ilgili olarak “Sözlerin tek başına yeterli olmadığı ve uygulamalarla örtüşmesi gerektiği” uyarısı yaptı. Mısır Dışişleri Bakanı, Mevcut siyasi durumun Türk yönetiminin Mısır’a karşı takındığı karşıt tutumdan kaynaklandığını söyledi.

Türkiye Görüşme Teklif Etti İddiası

Türkiye Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu Cuma günü yaptığı açıklamada Mısır ile hem diplomatik hem istihbari temasların başladığını belirtmiş, ardından Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan da “Mısır’la istihbari, diplomatik ve ekonomik olarak zaten işbirliği sürecimiz devam ediyor. Bunda herhangi bir sıkıntı söz konusu değil. En üst düzeyde değil de en üst düzeyin şöyle bir tık altında bu devam ediyor” açıklaması yapmış ve Mısır’la bu süreci çok daha güçlü bir şekilde devam ettirmek istediklerini kaydetmişti.

Reuters haber ajansına konuşan Mısırlı istihbarat kaynakları Türkiye’nin iki ülke arasında işbirliğini istişare etmek üzere bir görüşme gerçekleştirilmesi teklifinde bulunduğunu belirtti.

Mısır’da Türkiye’nin desteklediği Müslüman Kardeşler hareketinin lideri devlet başkanı Muhammed Mursi’ye yönelik 2013 yılındaki darbenin ardından iki ülke ilişkileri maslahatgüzar seviyesine indirilmişti. Ülke tarihinde ilk kez demokratik seçimlerle göreve gelen Mursi, dönemin Genelkurmay Başkanı ve şimdiki Devlet Başkanı Abdülfettah Sisi tarafından devrilmişti.

Sisi Yanlısı Gazeteciye Göre Mısır’ın Türkiye’ye ‘İmkansız’ 10 Şartı Var

Mısır gazetesi el Vatan’ın yazı işleri müdürü, Kahire’nin Ankara’yla görüşmek için ’10 şartını’ kaleme aldı. Şartlar, BM Deniz Hukuku Sözleşmesini uygulamaktan Yunanistan ve Güney Kıbrıs’la anlaşmaya, Libya ve Suriye’den çekilmekten Körfez krallıklarından özür dilemeye ve Müslüman Kardeşler üyelerini tutuklayıp yargılamaya kadar uzanıyor.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Kahire ile diplomatik ilişki kurulduğu yönündeki açıklamalarına Mısır’dan art arda tepkiler yağıyor.

Mısır Dışişleri’nden üst düzey bir kaynağın ‘normal ilişki kurmak isteyen ülkeden, uluslararası hukuk kurallarına, iyi komşuluk ve egemenlik ilkelerine uymasını ve bölgedeki Arap ülkelerinin içişlerine müdahale girişimlerini durdurmasını bekledikleri’ yanıtını, Dışişleri Bakanı Semih Şükrü’nün “Türk dış politikasında bölgenin istikrara kavuşturulması yönünde Mısır’ın politikalarıyla uyuşan gerçek bir değişim görürsek ilişkilerin normale dönmesi için temeller atılabilir” açıklaması takip etti. Son olarak Mısır’da Abdulfettah es Sisi yönetimi yanlısı yayın yapan el Vatan’dan Kahire’nin Ankara ile görüşmeye başlaması için Türkiye’nin yerine getirmesi gereken 10 şart geldi.

El Vatan gazetesi ve haber sitesinin yazı işleri müdürü Ahmed El Hatib, 12 Mart’ta Facebook sayfasında Ankara’nın diplomatik gerilimi sona erdirmeye yönelik girişimleri karşısında Kahire’nin 10 Şartı.

1 : Uluslararası hukuk kuralları olmadan iki taraf arasında deniz sınırı çizilemez. Türkiye’nin uluslararası deniz hukukuna uyacağını taahhüt etmesi gerekmektedir. Ankara, şimdiye kadar bu yasayı (Birleşmiş Milletler Deniz Hukuku Sözleşmesi/BMDHS) imzalamayı veya tanımayı reddetti.

2 : Kahire, Türk tarafının genel kurallara riayetinden emin olana kadar siyasi iletişim olmayacaktır. Mısır’a göre, terörizme destek veren devletlerle siyasi iletişim kurulmadığı için iletişim yalnızca güvenlik düzeyinde kalacaktır.

3 : Doğu Akdeniz’de, Türkiye, Avrupalı müttefiklerle ve özellikle Yunan ve Rum taraflarıyla kapsamlı bir anlaşmaya varmadıkça, Mısır-Türk anlaşması olmayacaktır.

4 : Türkiye’nin Libya’dan siyasi, askeri ve güvenlik açısından ayrılması, Libya dosyasını tamamen terk etmesi ve Libya topraklarına getirdiği paralı askerleri geri çekme sözü vermesi gerekmektedir.

Ankara’nın PKK’yle Mücadelesine Uzanıyor

5 : Türk askerlerinin Suriye’nin kuzeyinden çekilmesi için bir takvim ortaya koyması ve Irak hükümetiyle Irak topraklarına asla müdahale etmeme sözü veren bağlayıcı bir anlaşma imzalaması gerekmektedir.

6 : Müzakereler Suudi Arabistan ve Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) taraflarını içermeli ve Türkiye, son yıllarda Körfez ülkelerine karşı işlediği suçlardan dolayı özür dilemedir. Dahası, Ankara, Arap devletlerinin içişlerine karışmayacağına ve Arap ulusal güvenliğinin sınırlarına uyacağına dair söz vermedikçe, Kahire, Türkiye ile herhangi bir anlaşıya varmayacaktır.

7 : Özel olarak Mısır’a ve genel olarak Körfez ülkelerine saldıran tüm Müslüman Kardeşler medya kuruluşları durdurulmalıdır. Türkiye, topraklarında Müslüman Kardeşler’in her türlü siyasi faaliyetini yasaklamalıdır.

8 : Türkiye, aranmakta olan ve Türk topraklarında bulunan Müslüman Kardeşler üyelerinin hakkından gelinmesi için Interpol’ü engellemeyi bırakmalı ve Avrupalı yetkililere itiraz etmeden onlarla ilgili yargı süreci başlatmalıdır. (Kahire onların iadesini talep etmiyor ve etmeye de niyeti yok). Ankara’nın Mısır tarafını teskin etmek için onları toplu halde Kahire’ye teslim etmeyi teklif ettiğine dikkat çekmekte fayda var. 

9 : Mısır güvenlik yetkilileri, Türk rejiminin davranışını izleyecek ve gelecek dönemde bu koşullara ne ölçüde uyduğunu kontrol edecek. Başka herhangi bir iletişime girmeden önce, Dışişleri Bakanlığı, bununla ilgili Mısır siyasi liderliğine bir rapor sunacak.

10 : Türkiye; Mısır, Yunanistan ve (Güney) Kıbrıs ile deniz sınırlarını belirlemeden ve yukarıda belirtilen koşullar üzerinde anlaşmadan Doğu Akdeniz Gaz Forumu’na katılmaya davet edilmeyecektir.

Şart listesini haberleştiren Middle East Monitor (MEMO) haber sitesi, şu yorumda bulundu : Gözlemcilere göre bu şartlar Sisi rejiminin istek listesini temsil etse bile, yerine getirilmesi pek ihtimal dahlinde değil. Katar’la diplomatik ilişkilerin yeniden tesisi için benzer 13 talep sıralayan Mısır ve Körfez’deki müttefikleri, talepleri Doha tarafından karşılanmadığı halde, daha sonra sessizce ablukayı kaldırmıştı.

Cuma günü ilkin Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’ndan ‘Mısır ile hem diplomatik hem istihbari temasların başladığı’ açıklaması gelmişti. Ardından AK Parti Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan “Mısır’la istihbari, diplomatik ve ekonomik olarak zaten işbirliği sürecimiz devam ediyor. Bunda herhangi bir sıkıntı söz konusu değil. En üst düzeyde değil de en üst düzeyin şöyle bir tık altında bu devam ediyor” diyerek Mısır’la bu süreci çok daha güçlü şekilde devam ettirmek istediklerini dile getirmişti…

Senin İçin Önerilenler

EKSTRAHaberler

Bu Haber Yorumlara Kapalı!