HaberlerTürkiyeUzay

Milli Uzay Programı : Türkiye Somali’de 1 Milyar Dolarlık Uzay Üssü Kuruyor!

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından açıklanan ve tüm dünyada büyük ses getiren ‘Milli Uzay Programı’nda Türkiye’nin nerede üs kuracağı merak konusu olmuştu. İngiltere merkezli Middle East Eye sitesinde bir Türk kaynağa dayandırılan haberde, Türkiye’nin Ay’a yumuşak bir iniş yapmak için Somali’de bir roket fırlatma sahası inşaa edeceği belirtildi…

2028’DE ROKET FIRLATILACAK

Yetkililer bu konudaki araştırmaların sürdüğünü belirtirken, Ay programının iki aşamadan oluştuğu vurgulandı. İlk aşamada 2023‘ün sonunda yakın dünya yörüngesinde ateşlenen milli ve özgün hibrit Roket Ay‘a ulaşarak sert iniş gerçekleştirecek. 2028’deki ikinci aşamada ise Türkiye, kendi imkanlarıyla fırlattığı roketle, Ay’a yumuşak iniş yapacak.

SOMALİ BİLİMSEL OLARAK DAHA ELVERİŞLİ

Yetkili ayrıca, Türkiye‘nin 10 yıllık uzay programı kapsamında en az 1.1 milyar dolar harcamayı planladığını belirtti. Haberde kaynağın ; Üssün, Türkiye’nin büyük etkiye sahip olduğu ve Ekvator’a yakınlığı nedeniyle bilimsel olarak daha elverişli olan Somali’de kurulmasının planlandığını belirttiği kaydedildi.

Program çerçevesinde kurulacak olan Füze Fırlatma Üssü için en olası adresin Somali olmasının iki önemli nedeni var : “Türkiye’nin yurt dışındaki en büyük askeri varlığının Somali’de yer alması ve Somali’nin coğrafi konumu.”

Somali coğrafi konum itibariyle Ekvator’a oldukça yakın. Bu özellik, füzenin fırlatılması kolaylığı yanında ucuz maliyeti de getiriyor.

Türkiye‘nin Somali‘deki yoğun askeri varlığı ve bölgedeki uzun vadeli planları bu kararın alınmasında önemli bir rol oynuyor…

Senin İçin Önerilenler

EKSTRAHaberler

Bu Haber Yorumlara Kapalı!