HaberlerHavacılıkTürkiye

Milli Helikopter Motorunun İkinci Prototipi TS4 Başarıyla Çalıştı!

İlk yerli genel maksat helikopteri Gökbey’e entegre edilecek milli helikopter motoru TEI-TS1400’ün ilk prototipi TS3’ün ardından TS4 numarasıyla üretilen ikinci prototipi başarıyla tamamlandı…

Türkiye’nin ilk milli Turboşaft motoru TEI-TS1400‘ün geliştirilmesi amacıyla hazırlanan Turboşaft Geliştirme Projesi’nin, 8 Mart 2017’de Savunma Sanayii Başkanlığının destekleriyle resmi olarak başladı.

Proje kapsamında çekirdek Motor testlerinin tamamlandığı ve Türkiye’nin ilk Turboşaft motorunun 22 Eylül 2020’de başarıyla ateşlenerek kararlı halde çalıştırıldığı duyurulmuştu.

TEI-TS1400 motorunun ilk prototipi olan TS3 numaralı motor, 5 Aralık 2020 tarihinde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın telekonferansla katıldığı tören sonrası Türk Havacılık ve Uzay Sanayi (TUSAŞ)’sine teslim edilmişti.

TS3 motorunun tesliminin ardından TUSAŞ Motor Sanayii A.Ş (TEI), TS4 motorunun üretim ve montajını Eskişehir’deki tesisinde başarıyla tamamladı.

TS4 motorunun ilk ateşlemesi ve çalıştırılması, 6 Ocak 2021 tarihinde başarıyla gerçekleştirildi. Yapılan testlerde TS4 Motoru ‘yer rölanti (Ground İdle) güç seviyesine çıkartılarak projede önemli bir aşama kaydedildi.

TS4 motorunun testleri, tamamen TEI mühendis ve teknisyenlerinin gayretiyle tasarlanıp geliştirilen Yeni Milli Turboşaft Motor test merkezinde gerçekleştirildi…

Senin İçin Önerilenler

EKSTRAHaberler

Bu Haber Yorumlara Kapalı!