HaberlerTürkiye

Merkel Türkiye’den Ege Ordusunun Kaldırılmasını İstedi!

Türkiye-Yunanistan arasındaki gerilimi düşürmek amacıyla araya giren Almanya’nın, görüşmelerin başlaması için Yunanistan’dan Ege’de Türkiye’ye yakın adalardaki askeri birliklerini geri çekmesini önerdiği öğrenildi…

Ancak Almanya, buna karşılık Türkiye’ye de bir öneri getirdi. İddiaya göre Almanya, Türkiye’den Ege Ordusu’nun lağvedilmesini istedi.

Yunanistan merkezli kaynaklar, Almanya Yunanistan Büyükelçiliğinin Yunan yetkililere Doğu Akdeniz’de gerilimi tırmandırmaması yönünde istekte bulunduğunu, bunun devam etmesi durumunda Almanya’nın arabuluculuk yeteneğinin yok olacağını aktardığını bildirdi.
 
Kaynaklar, Almanya Başbakanı Angela Merkel’in büyükelçi üzerinden Yunanistan’dan bazı isteklerde bulunduğu bildirdi. Bu istekler Yunanistan’ın gayriaskeri statüsünü ihlal ettiği Sakız Adası, işgal ettiği Bulamaç/Eşek Adaları gibi bazı adalardaki askeri varlığını çekmesi şeklinde.
 
Ayrıca Merkel Türkiye Cumhuriyeti’nden de istekte bulundu. Kaynaklara göre gerilim azalması amacı ile Merkel Türkiye’den Ege Ordusunu feshetmesini talep ediyor. Yunan Yetkililer özellikle Türk Silahlı Kuvvetlerinin Ege Ordusunu göstererek tehlike altında olduklarını bildiriyor.
 
Ege Ordusu, 1960’lı yıllarda Yunanistan’da cunta rejimi hakimken, Ankara ve Atina arasında da Kıbrıs gerilimi üst seviyeye çıkmışken, Yunan hükümetinin Ege’deki adaları Lozan’a aykırı şekilde silahlandırmaya başlaması üzerine, 20 Temmuz 1975 tarihinde NATO’dan bağımsız olarak kuruldu…
 

Senin İçin Önerilenler

EKSTRAHaberler

Bu Haber Yorumlara Kapalı!