HaberlerHavacılıkHavayolu

Malezya Havayolları Airbus A380 Filosunun Tamamını Emekli Ediyor!

Malezya Havayolları, Airbus A380 filosunu emekli eden bir dizi havayolunun en sonuncusu oldu. Havayolu, Airbus A380’lerini önümüzdeki aylarda kullanımdan kaldırmayı planlıyor…

Mevcut salgından önce bile, bazı havayolları A380’i sadece on yaşında emekliye ayırmak istiyordu. Airbus, A380’in pazarlamaya devam etmesinin boşuna olduğunu gördü ve 2019’un başlarında satıştan çekildi.

Malezya Havayolları, Airbus A380 filosunun tamamını önümüzdeki aylarda kullanımdan kaldıracak. Havayolunun İcra Kurulu Başkanı İzham İsmail, şu yorumu yaptı : Bu uçağı satmanın zorluklarının farkındayız, ancak yine de 380 filomuzu elden çıkarmanın yollarını ve araçlarını arıyoruz. Şu anda yönetim 380’in gelecek planına uymadığına ikna olmuş durumda.

Bir Airbus A380’den kurtulmak, dünyada başarılması en kolay şey değildir. Tipik olarak böyle genç bir uçak, ilk sahibinin işini bitirdiğinde ikinci bir şansa sahip olmak için satılır.

A380 için ikinci el pazarı hiç açılmadı. Birkaç niş uygulama dışında doldurulması zor, çalıştırılması pahalı ve verimsiz olduğu için uçak istenmeyen bir durumda.

Şimdilik birçok havayolu, emekli A380‘lerini çölde uzun vadeli bir depoya gönderiyor. İspanya’daki Teruel, dört havayolundan jetlere sahip. British Airways uçağının dönüşü reddedilmese de, Lufthansa, Air France ve Etihad’dan bazı jetler gökyüzüne dönmeyecek. Bugüne kadar yalnızca üç Airbus A380 söküldü.

Malezya Havayolları şu anda altı Airbus A380 uçağından oluşan bir filoya sahiptir. Havayolunun en eski jetinin 9,5, en küçüğünün ise 8,5 yaşında…

Senin İçin Önerilenler

EKSTRAHaberler

guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments