HaberlerSivil Havacılık

Lufthansa Küçülmeye Gidiyor! 22 Bin Personel İşten Çıkarılacak!

Lufthansa Grubu, yönetim pozisyonlarını yüzde 20 azaltmayı ve Almanya’daki idari ofis alanlarında yüzde 30 daralma hedeflediğini bildirerek 22 binden fazla personelin işten çıkarılacağını bildirdi…

Almanya hava yolu şirketi Lufthansa Grubu, küresel seyahat kısıtlamalarına yol açan yeni tip koronavirüs (Covid-19) salgını nedeniyle daha fazla çalışanın işine son vereceğini ve daha fazla uçağı hizmet dışı bırakacağını duyurdu.

Lufthansa Grubu’ndan yapılan açıklamada, yaz döneminde hava trafiğinde beklenenden daha az talep olduğu, rezervasyon rakamlarının son haftalarda düştüğü belirtildi.
 
Şirketin yeniden yapılandırma programı kapsamında üçüncü pakete karar verildiği bildirilen açıklamada, bu yılın dördüncü çeyreğinde kapasite kullanım beklentisinin yüzde 50’den yüzde 20-30 aralığına düşürüleceği, şirketin filosundaki bazı uçak modellerinin kalıcı olarak hizmet dışı bırakılacağı kaydedildi.
 
Lufthansa Grubu yaptığı açıklama ile filoda kalan 8 adet Airbus A380 ve 10 adet A340-600 yolcu uçaklarının uzun dönem uçurmama kararı aldı. Nem oranı düşük bir havalimanına götürülecek 8 adet A380 ve 10 adet A340-600 en az 2021 sonuna kadar uçamayacak.
 
Lufthansa, bu yılın son çeyreğinde 2019’a oranla yüzde 50 kapasitede kalmıştı. Yolcu kısıtlamaları sonrasında havayolunda henüz toparlanma emareleri gözükmezken havayolu filosundan çıkartacağı uçak sayısını da 150 olarak belirledi.
 
Şirketin daha önce koronavirüs salgınının hava ulaşımı sektöründe oluşturduğu talep daralması nedeniyle 22 bin çalışanını işten çıkarmaya karar verdiği hatırlatılan açıklamada, bu sayının, yeniden yapılandırma programında alınan kararlar neticesinde daha fazla olacağı belirtildi.
 
Açıklamada, Alman şirketin, 2020-2021 kış döneminde aylık nakit kaybını 500 milyon avrodan yaklaşık 400 milyon avroya indirmeyi, 2021’in ilk çeyreğinde yönetim pozisyonlarını yüzde 20 azaltmayı ve Almanya’daki idari ofis alanlarında yüzde 30 daralma hedeflediği kaydedildi.
 
Lufthansa Group ayrıca, daha önce duyurduğu 22.000 tam zamanlı pozisyona eşdeğer bir kesinti yapma niyetinin yanı sıra ek işten çıkarmalar yapmayı planlıyor. 2021’in ilk çeyreğinde yönetim pozisyonları% 20 azaltılırken, ofis alanları dünya çapında gözden geçirilecek ve Almanya’da% 30 azaltılacak.
 
Lufthansa, Covid-19 salgını nedeniyle neredeyse iflas etme noktasına gelmişti. Alman hükümeti, milyar avroluk kurtarma paketi sağlayarak şirketi iflastan kurtarmıştı.
 
Kötü görünüme rağmen Lufthansa, 2021’de pozitif nakit akışı planlıyor. Grup 2020/21 kışında likidite çıkışını aylık 500 milyon Euro’dan 400 milyon Euro’ya düşürmeyi hedefliyor…

Senin İçin Önerilenler

EKSTRAHaberler

Bu Haber Yorumlara Kapalı!