Lufthansa salgın nedeniyle 2020 yılında 6,7 milyar euroluk rekor zarar açıkladı. Bu yıl kapasitesini salgın öncesinin yüzde 40 ile 50’sine indiren şirket, yaz aylarında seyahatlerin artmasını bekliyor…

DW Türkçe‘de Yer Alan Habere Göre ; Koronavirüs salgını nedeniyle getirilen seyahat kısıtlamarıyla zor bir dönemden geçen dev havayolu şirketi Lufthansa, 2020 yılında rekor düzeyde zarar açıkladı. Alman havayolu devi geçen yıl net 6,7 milyar euro Zarar ettiğini duyurdu.

Avusturya Havayolları, Swissair ve Eurowings markalarını da bünyesinde bulunduran Lufthansa, koronavirüs salgınının Havayolu seyahatlerini kısıtlaması nedeniyle 2021 yılında da kapasitesini azaltmaya karar verdi.

Hükümet tarafından 9 milyar euroluk yardım paketi ile desteklenen havayolu, bu yıl pandemi öncesi dönemdeki kapasitesinin yüzde 40-50’si ile faaliyet göstereceğini açıkladı. Şirket kapasitesinin 2019 yılındaki düzeyin yüzde 90’ına 2025’lerde ulaşmasını bekliyor. Lufthansa’nın 2020 yılında yüzde 31 kapasite ile çalıştığı belirtildi.

Avrupa çapında hükümetler vaka sayılarını düşürmeye çalışırken kısıtlamalar devam ediyor. Ancak Lufthansa aşılama programında ilerleme ve daha fazla teste erişim sağlanması ile yaz aylarında talepte toparlanma bekliyor.

Lufthansa‘nın sendikalarla yaptığı anlaşmalarla çalışanların saatlerinde ve maaşlarında kesintiye gidilmesine rağmen salgın öncesi 141 bin olan çalışan sayısını 110 bine indirdiği ve 10 bin çalışanın daha işine son verilmesinin planlandığı belirtildi…

Senin İçin Önerilenler

EKSTRAHaberler

Bu Haber Yorumlara Kapalı!