HaberlerHavalimanıHavalimanlarıSeyahat

Litvanya Yeni Vilnius Havalimanı Terminali İçin Yüklenici Arıyor!

Vilnius Havalimanı’nı yöneten şirket, yeni gidiş terminalini inşa edecek yeni bir yüklenici arıyor. 23 Mart’ta mevcut inşaat şirketi ile sözleşmesini feshetti ve bir yedek firma aramak için yeni bir uluslararası kamu ihalesi açılacak…

Lithuanian Airports, yeni yolcu gidiş terminalini inşa etmesi için başlangıçta Litvanyalı inşaat firması Mitnija’yı seçmişti. Bununla birlikte, küresel sağlık krizi ve ulusal kısıtlamalar, şirketin proje üzerindeki planını bozdu.

Litvanya Havaalanları CEO’su Marius Gelžinis, proje inşaatının finansmanı konusunda da zorluklar yaşandığını belirtti. Yine, bu pandeminin havacılık sektöründeki zorluklardan kaynaklanıyordu.

Şu anda, projenin kısmi finansmanı Nordic Investment Bank’tan sağlanmıştır. Bu arada, finansmanın geri kalanıyla ilgili Ulaştırma ve Haberleşme Bakanlığı ile “Yoğun İletişim” devam ediyor.

Litvanya Havaalanları yeni bir yükleniciye sorunsuz bir geçiş umuyor. Aslında, 2021’in sonundan önce yeni bir yüklenici ile anlaşma sağlamayı planlıyor. Uluslararası bir ihale prosedürü ile yeni bir firma seçilecek.

  • Zemin katta yolcu check-in ve kamusal alanlar, kafeler, havayolu ofisleri olacak.
  • İkinci katta bir güvenlik kontrol alanı ve Schengen yolcuları için gidiş alanı bulunacak.
  • Bina aynı zamanda gerekli teknik alanlarla da donatılacaktır : bagaj tarama ve ayırma tesisleri, mühendislik sistemleri binaları.
  • Bir galeri, yeni terminal ile mevcut yolcu terminali arasında uygun bağlantı sağlayacaktır.

Yeni terminalin tamamlanmasıyla Vilnius Havalimanı terminallerinin toplam alanı üçte bir oranında artacak.

Havalimanı grubu CEO’su, yeni bir terminalin tüm ülkenin bağlanabilirliğini iyileştirmek için önemli bir proje olduğunu ve bölgedeki rekabet gücünü, özellikle de havacılığın iyileştirilmesi bağlamında belirleyeceğini belirtti…

Senin İçin Önerilenler

EKSTRAHaberler

Bu Haber Yorumlara Kapalı!