Ahşaptan metale kadar, uçak gövdeleri çeşitli gelişmelerden geçti. Artık bu alanda kompozit kullanımına odaklanılıyor ve en popüler uçak üreticileri bu malzemelere yöneliyor. Sonuç olarak, ticari uçak endüstrisi bir devrimden geçiyor…

Kompozit Malzemeler, iki veya daha fazla farklı malzemeden yapılır ve birleştirildiklerinde kendi başlarına elementlerden daha güçlüdür. Özellikle üreticiler, daha konforlu, yakıt tasarruflu, dayanıklı ve daha hafif uçaklar üretmek için kompozitlere ekstra önem veriyorlar.

Özellikle, her Airbus A350 ve Boeing 787‘nin yaklaşık yarısı kompozitlerden yapılmıştır. Kompozit malzemeler, alüminyum gibi geleneksel yapılar kadar ağır değildir. Üstelik dış etkenler nedeniyle yorulma ve korozyona uğramazlar.

Boeing 787, ağırlık olarak %50 Kompozit, %20 alüminyum, %15 titanyum, %10 çelik ve %5 diğer elementlerden oluşmaktadır. Kompozitler, yapının büyük bir kısmını kaplar. Bu hamle ile toplam ağırlık ortalama %20 oranında azaltılır…

Önemli Malzemeler

Airbus aynı zamanda kompozit malzemelerin hayranıdır. Özellikle Karbon Fiber takviyeli plastiğin (CFRP) dağıtımını vurgular. Burada karbon fiberler plastik bir reçine ile yerine kilitlenir. Bu, metallere göre daha iyi bir güç-ağırlık oranı sağlar ve daha az yorgunluk riski sunar.

Bu bilimden yararlanan sadece uçak gövdesi değil. Bu malzemeler çerçeve boyunca bulunabilir. A350 XWB‘nin kanadının çoğu, üst ve alt kapakları gibi hafif karbon kompozitlerden oluşur.

Airbus : RP üretiminde, gerekli sertlik düzeyini elde etmek için sağlam bir reçine ile bir arada tutulan bir matriste diğerlerini birleştiren, her bir lifi oluşturmak için binlerce mikroskobik olarak ince karbon iplik bir araya getirilir. Kompozit bileşen, birbirinin üzerine yerleştirilmiş ve daha sonra, tipik olarak otoklav adı verilen bir fırında ısı ve basınç kullanılarak, yüksek kaliteli bir kompozit ile sonuçlanan, hassas şekilde şekillendirilmiş tabakalarda üretiliyor. Gövde ve kanatlar gibi parçalar kompozitlerden kapsamlı bir şekilde faydalanabilir çünkü gerekli lif yüklemesi basittir.

CFRP (Karbon Fiber Takviyeli Plastik) bileşenlerinin üretimi başlangıçta standart metal parçalardan daha pahalıdır. Ancak, havayollarının gelecekteki bakım masraflarından önemli ölçüde tasarruf edebilirler. Örneğin Airbus, bir A350‘nin %50 daha az yapı bakım görevi gerektirdiğini paylaşıyor.

Nihayetinde, daha sert ve daha güçlü gövde ile birlikte, ağırlıktaki azalma, havayollarının daha az yakıt yakarken ve uçarken daha fazla insanı uçakta taşımasına yardımcı olur. Taşıyıcılar için her kuruşun önemli olduğu bir çağda, kompozit malzemelerin önemli avantajları bulunmakta.

Söz konusu teknoloji ile büyüme için hala yer var ve üreticiler bu alanda ilerlemeye devam ediyor. Dolayısıyla, ilerleyen yıllarda bu malzemeler sektörde daha da öne çıkacak…

Senin İçin Önerilenler

EKSTRAHaberler

Bu Haber Yorumlara Kapalı!