HaberlerHavacılıkHavayolu

Kargo Operasyonları Neden Sivil Havacılık Endüstrisinin Anahtarıdır?

Kargonun yolcu uçağı pazarında uzun süredir önemli bir rol oynadığına dikkat etmek önemlidir. Pandemiden önce, taşınan kargo, küresel olarak tüm hava taşımacılığı kapasitesinin yarısından fazlasını oluşturuyordu. Güçlü rota ağları, havayollarının bazı yolcu rotalarını sübvanse etmek için kargoyu da kullanabildikleri anlamına geliyordu ve bunun tersi de geçerliydi…

Salgın şüphesiz dinamikleri değiştirmiş olsa da (Birçok Yolcu Rotası Hala İptal Edildiğinden), kargo her zamankinden daha popüler olmaya devam ediyor. Bu talebi gören havayolları, yeni gelir akışları ekleme şansına hızla atıldı.

Boeing 777-300ER ve Airbus A350 gibi uzun mesafeli uçaklar, yüksek yolcu sayılarının yanı sıra 16.000 KG‘ın üzerinde Kargo kapasitesini de barındırabilir.

Hava Kargo Ve Hızlı Sevkiyat

Yolcu uçaklarında kargonun popüler olmasının özel bir nedeni, hızlı dönüş süreleridir. Çoğu Kargo Havayolu, hublar arasında birden fazla durak yapar ve doğrudan uçmazken, yolcu uçakları genellikle noktadan noktaya veya tek durakla uçar. Bu, öncelikli Kargo taşımacılığını yolcu uçağına özgü kılar ve havayolları için geliri artırır.

Bu, öncelikli navlun ve yüksek değerli ürünler gibi malların, yolcu uçağı kargoları için en çok talep gören mallar olduğu anlamına gelir. Özellikle, USPS (United States Postal Service) ve diğerleri gibi birçok Kargo nakliyecisinin, yüklerini yolcu uçuşlarında göndermek için havayollarıyla sözleşmeleri vardır.

Dünyanın dört bir yanındaki bazı havayolları, güçlü bir kargo varlığı oluşturmak için uzun süredir rota ağlarından yararlanıyorlardı. Türk Hava Yolları, Qatar Airways, Emirates, Cathay Pacific ve diğer havayollarının tümü, Kargo uçurmak için özel kargo uçağına ve yan kuruluşlara sahiptir.

Salgın, Hava Kargo pazarının çehresini değiştirdi. Milyonlarca kişi evde otururken, Kargo talebi önemli ölçüde arttı ve havayollarının boşluğu doldurmasına izin verdi. Küresel olarak taşıyıcılar, koltuklarını kaldırarak ve kargoları manuel olarak yükleyerek yolcu uçaklarını “Avcılara” dönüştürüyorlar. Yüksek nakliye oranları, havayollarının uçakta yolcu olmasa bile uçuşlarda küçük bir kâr bile sağlayabileceği anlamına gelir.

Özellikle, Korean Air, Asiana, EVA Air ve China Airlines, kargoya odaklanma sayesinde 2020’de net işletme karı elde etmeyi başardı. Emirates gibi diğer Havayolları bile, geçen yıl ayakta kalmayı başarabildikleri için kargoyu arttırdı.

Yolcu uçuşları yeniden başladığında ve talep yavaşladığında Kargo Oranları nihayetinde normal oranlara geri dönecektir. Bununla birlikte, Havayolları şüphesiz gelecekte navlun işine odaklanacak ve geliri çeşitlendirmenin faydalarını anlayacak…

Senin İçin Önerilenler

EKSTRAHaberler

Bu Haber Yorumlara Kapalı!