BayraktarTB2

Kanada Türkiye’ye Yaptırım Kararı Aldı!

Kanada Dışişleri Bakanı François-Philippe Champagne, Dağlık Karabağ bölgesinde devam eden çatışmalarda kullanıldığı iddiası ile ülkesinin bazı teknolojiler için Türkiye’ye verdiği ihracat iznini geçici olarak durdurduğunu açıkladı…

Kanada Dışişleri Bakanı Champagne, ülkesinin Türkiye’ye yönelik bazı ihracat izinlerine ilişkin yazılı bir açıklama yaptı.

Champagne, açıklamasında, “Son birkaç gündür Kanada teknolojilerinin Dağlık Karabağ’daki askeri çatışmalarda kullanıldığına ilişkin bazı iddialar ortaya atıldı. Bu iddiaları duyar duymaz Kanada Dışişleri Bakanlığına bu iddiaları inceleme talimatı verdim. Kanada’nın sıkı ihracat kontrol rejimine uygun olarak ve devam eden çatışmalardan dolayı, daha derinlikli incelemeye zaman bırakmak üzere Türkiye’ye verilen ihracat izinlerini askıya aldım” ifadelerini kullandı.

Kanada’nın Dağlık Karabağ’daki çatışmalardan endişe duyduğunu belirten Champagne, “Sahadaki durumu derhal istikrara kavuşturmak için tüm tedbirlerin alınması ve bu çatışmanın barışçıl ve müzakereli bir çözümden başka bir alternatifi olmadığı çağrısında bulunuyoruz” dedi.

Bayraktar TB2 İHA, Bombardier Recreational Products alt markası olan Avusturya’da üretilen Rotax 912-iS motoru ile görev yapmakta ve taşıma kapasitesi 100 kg iken Anka’nın taşıma kapasitesi 230 kg. Bayraktar TB2’nin faydalı yükleri arasında ABD / Kanada L3 Wescam’den MX15HD, Alman Hensoldt’tan GosHawk II veya ABD MX15 FLIR yer almakta. Anka-S sisteminde ise StarSafire-380 elektro-optik kamera yer alıyor. İHA’nın faydalı yükleri; ABD / Kanada L3 Wescam MX15HD veya CATS elektro-optik kamerasını, ASELSAN’ın SAR radarı, CTech’in SATCOM uydu iletişimi içeriyor…

Senin İçin Önerilenler

EKSTRABayraktar

Bu Haber Yorumlara Kapalı!