Askeri HavacılıkHaberler

Kaman ; Otonom K-Max Titan Helikopteri İlk Uçuşunu Gerçekleştirdi!

Kaman’ın insansız K-Max Titan helikopteri ilk kez 21 Nisan’da uçtu. 26 Nisan’da Kaman, helikopterin ilk uçuşu sırasında bir güvenlik pilotu ile yerden kontrol edildiğini söyledi…

K-Max‘in insanlı versiyonu, iki ters yönde dönen, iç içe geçmiş rotora sahip küçük, tek motorlu bir helikopterdir. Helikopter, askı yükü konfigürasyonunda 2.720 KG’a kadar ağırlık kaldırma kapasitesine sahiptir.

Kaman, insansız varyantın helikopterin çalışma alanını “Herhangi bir konumu ve her türlü hava durumunu” içerecek şekilde genişletmeyi amaçladığını söylüyor. Şirket, insansız helikopterin yangınla mücadele, insani yardım veya dağıtılmış lojistik için kullanılabileceğini söyledi.

Üretici, K-Max Titan‘ın “Yakında” ilk teslimatı hakkında bir açıklama yapmayı umuyor.

Otonom Sistem, isteğe bağlı olarak insanlı uçak olarak adlandırılan bir uçak yaratarak, K-Max‘in insanlı versiyonlarına bir kit olarak güçlendirilebilir. Kaman, her ikisi de mevcut K-Max operatörleri olan Helicopter Express ve Swanson Group Aviation’dan otonom uçuş kitleri siparişi aldığını söyledi.

USMC K-Max Titan‘ın uçuş testinin 2021 yazında başlaması planlanıyor. Kaman, “Gelecekteki uçuşlar, havadan ağ oluşturma gibi diğer otonomi testlerini içerebilir” diyor.

Şirket, önümüzdeki 18-24 ayda K-Max Titan‘ın FAA sertifikasını alabileceğine inanıyor…

Senin İçin Önerilenler

guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments