Askeri HavacılıkHaberler

Japonya ; Boeing KC-46 Yedek Parçalarını 15 Kat Daha Yüksek Fiyata Satın Aldı!

Boeing’in, yakıt ikmal tanker uçağının bazı yedek parçaları için ABD Hava Kuvvetleri’nin (USAF) eskiden ödediği fiyata kıyasla Japonya hükümetinden 15 kat daha yüksek fiyat talep ettiği bildirildi…

Boeing ve Japonya arasındaki sözleşmenin ardından Japon hükümeti, Boeing’in alt yüklenicisi Honeywell tarafından üretilen navigasyon sensörleri için 79 milyon dolar ödedi.

Nisan 2021’de imzalanan anlaşmaya göre, Japon Boeing KC-46 Pegasus tankerinin seyir ışıklarının Hava Kuvvetleri’nin daha önce ödediğinden %1,500 daha yüksek bir fiyata satıldığı bildirildi.

USAF, 4 Japon KC-46 tankerinin sözleşmesini yönettiğinden, yedek parça için önerilen fiyatların adil ve makul olmasını sağlaması gerekiyordu. ABD yasalarına göre, yüklenicilerin askeri ürünler olarak sınıflandırılan parçalar için fiyat verilerini sağlamaları gerekmektedir.

Ancak Japon hükümeti tarafından sipariş edilen navigasyon sensörleri ticari ürünler olarak sınıflandırıldığından, bu tür yedek uçak parçaları için veri sağlamadı.

USAF sözcüsü Ann Stefak Bloomberg’e verdiği demeçte, “Hava Kuvvetleri, öncelikle ticari yedek parçalarla ilgili maliyet veya fiyat analizini destekleyecek bilgi eksikliği nedeniyle toplam sözleşme fiyatının yaklaşık 10 milyon dolarının adil ve makul olduğunu belirleyemedi” dedi.

USAF, yedek uçak parçalarının fiyatının adil ve makul olup olmadığını belirlemek için Kasım 2019’dan bu yana Boeing fiyatlandırma verilerini güvence altına almaya çalışıyordu. O zamandan beri navigasyon dahil toplam 140 yedek uçak parçası için fiyatlandırma talep etmişti.

Bir Boeing sözcüsü, iyi niyetini göstermek için, şirketin Japon hükümetiyle yaptığı sözleşmeden navigasyon sensörlerini çıkarmayı ve USAF’nin Honeywell ile doğrudan görüşmesine izin vermeyi teklif ettiğini, ancak ordunun teklifi reddettiğini ve yedek parçayı tedarik etmeye devam etmeye karar verdiğini belirtti…

Senin İçin Önerilenler

guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments