Dünyanın en yeni ve en iyi olan İstanbul Havalimanı, bu yıl Skytrax tarafından beş yıldızla derecelendirildi. Ayrıca, COVID-19 beş yıldız derecesine ulaştı ve her iki ödülü de alan iki havalimanından biri oldu. Oraya ulaşmak için ne yaptığına bir bakalım…

Yeni İstanbul Havalimanı, dünyanın en kolay tanınan havalimanlarından biridir. Eşsiz mimarisi, üstün teknolojisi ve sorunsuz bir şekilde bağlanan altyapısıyla, gezgin deneyiminde oyunu başarılı bir şekilde yükseltti.

Başarılarının takdiri olarak, Londra merkezli Skytrax firması bu yıl en yüksek onur olan Beş Yıldızlı Havalimanı ödülüne layık görüldü. Skytrax ile dünya çapında sadece sekiz Havalimanı bu seviyeye ulaştı. Bu , geçen ay aldığı ‘Dijital Dönüşüm’ ödülünün alınmasının ardından geldi.

Üstelik, İstanbul Havalimanı‘nın COVID 19’un yayılmasını önleme çabaları da ona ‘Beş Yıldızlı COVID 19 Havalimanı‘ ödülü kazandırdı. Doha’daki Hamad International, Bogota’daki El Dorado Havaalanı ve Roma’daki Fiumicino’nun yanı sıra bu onuru alan sadece üç diğer havalimanına katılıyor.

Sadece iki havalimanı, İstanbul ve Hamad International, her iki kategoride de beş yıldızlı derecelendirmeyi elde etti. Ödüller hakkında konuşan İGA Havalimanı İşletmesi CEO’su ve Genel Müdürü Kadri Samsunlu, şunları söyledi : Tüm bu değerli ve prestijli ödüller, dünyadaki havacılık otoritelerinin ve özellikle yolcularımızın İGA ve İstanbul Havalimanı’na ne kadar güvendiklerinin kanıtıdır. Bunu özellikle vurgulamak isterim; İnandıkları değerler uğruna sağlam ve cesur adımlarla yürüyen insanlar, hayal ettikleri hedeflere er ya da geç ulaşırlar. “İstanbul Havalimanı’nda biz İGA olarak önce hayalleri gerçeğe, şimdi gerçeği liderliğe dönüştürdük! Böyle bir başarıya ulaştığımız için ülkemiz adına gurur ve mutluluk duyuyoruz.

Havaalanını Denetlemek

Skytrax, raporunda, havaalanı terminalinin çok büyük olmasına rağmen, yolcuların hem kalkış hem de varış için verimli bir şekilde hareket ettiğini belirtti . Güvenlik ve göçmenlik için çok sayıda işlem noktasının mevcut olduğunu ve kuyruk yönetim sistemlerinin verimli operasyonların sürdürülmesine yardımcı olduğunu söyledi.

Engelli yolcular için, ayarlanabilir yataklı tuvaletler, dolaşmak için engelsiz yollar ve talep üzerine yardım arabaları gibi çok çeşitli uyarlanmış tesislerin altını çizdi. Terminale yakın aile park yerleri, çocuk dostu, ücretsiz bebek arabaları ve havalimanının çevresindeki bakım odaları ile aile seyahatleri de iyi karşılanıyordu.

Ellerinde zamanı olan yolcular için, Havaalanı kişinin isteyebileceği tüm olanakları sağlar. Kaplıcalar, kuaförler ve çok sayıda uluslararası ve Türk markası dahil olmak üzere kapsamlı perakende ve yemek seçenekleri mevcuttur. Vakit geçirmek için daha fazla zamanı olanlar için, 1.000 metrekarelik İGA Müzesi’nde kapsamlı sergiler var ve terminal çevresinde başka kültürel ve sanatsal sergiler var.

Skytrax, bir spor salonu ve e-spor tesisleri eklemenin yanı sıra 24 saate kadar bağlantıya izin vermek için WiFi erişimini yükseltmeyi içeren havalimanının gelecekteki planlarını da belirtti.

COVID Değerlendirmesi

Tüm standart değerlendirmelerin yanı sıra, bu yılki denetim benzersiz bir unsur içeriyordu. Skytrax, atılan adımları anlamak için check-in, gümrük, bagaj teslimi ve eğlence tesisleri gibi süreçleri kontrol ederek, COVID 19 önlemleri açısından değerlendirildi.

Skytrax, atılan adımları anlamak için check-in, gümrük, bagaj teslimi ve eğlence tesisleri gibi süreçleri kontrol ederek, COVID 19 önlemleri açısından değerlendirildi.

Skytrax CEO’su Edward Plaisted

İstanbul Havalimanı’nın prestijli 5 Yıldızlı Havalimanları arasına katılmış olmasından mutluluk duyuyoruz. Bu katılım, İGA Havalimanları’nda sağlanan yüksek standartların burada da sunulduğunun haklı bir takdiridir.

Sonuç, Beş Yıldızlı Havalimanı ödülünün yanı sıra havalimanı için bir Beş Yıldızlı COVID-19 Güvenlik Derecelendirmesi oldu…

Senin İçin Önerilenler

EKSTRAHaberler

Bu Haber Yorumlara Kapalı!