HaberlerHavacılıkHavalimanı

İstanbul Havalimanı’nda 3. Pist 14 Haziranda Açılıyor!

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, İstanbul Havalimanı’nın iniş ve kalkış kapasitesini artırmak amacıyla inşa edilen üçüncü pistinde yapım çalışmalarının tamamlandığını belirterek, “Pist, 14 Haziran’da Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın katılacağı törenle açılacak.” dedi…

Bakan Karaismailoğlu, AA muhabirine yaptığı açıklamada, İstanbul Havalimanı’nın benzersiz mimarisi, güçlü altyapısı, üstün teknolojisi ve sunduğu üst düzey yolculuk deneyimiyle açıldığı ilk yılda küresel bir “hub” haline geldiğini söyledi.

Havalimanının üçüncü pistine ilişkin bilgi veren Karaismailoğlu, “İniş ve kalkış kapasitesini artırmak amacıyla planlaması gerçekleştirilen üçüncü pistin yapım çalışmaları tamamlandı. Pist, 14 Haziran’da Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın katılacağı törenle açılacak.” diye konuştu.


Söz konusu pistin hizmete açılmasıyla eş zamanlı iniş kalkış uygulamasının da İstanbul Havalimanı’nda başlayacağına dikkati çeken Karaismailoğlu, “Üç piste eş zamanlı iniş ve kalkış” uygulamasının dünyada sayılı havalimanında olduğunu bildirdi.


Karaismailoğlu, üçüncü pistin hizmete girmesiyle İstanbul Havalimanı’nın da “üçlü paralel pist operasyonu” yapabilecek birkaç merkezden biri olacağını ifade ederek, “14 Haziran itibarıyla İstanbul Havalimanı üç bağımsız ve beş operasyonel piste sahip olacak. Bu sayıda pistle bağımsız paralel operasyon yapabilen Türkiye’nin ilk, Avrupa’nın ikinci havalimanı İstanbul Havalimanı olacak.” değerlendirmesinde bulundu.


Trafik ağırlığına göre bazı pistler kalkış, bazı pistler iniş ya da iniş-kalkış amacıyla kullanılacak. Bu yöntemle saatlik iniş ve kalkış yapabilecek hava aracı sayısında önemli ölçüde artış sağlanacak. Üçüncü pistin de açılmasıyla saatlik iniş kapasitesi yüzde 50’nin üzerinde artacak ve havalimanında taksi süresi de yarıya inecek. Yani uçaklar artık beklemeden kalkacak…

Senin İçin Önerilenler

EKSTRAHaberler

Bu Haber Yorumlara Kapalı!