Haberler

İsrail : İncirlik Üssün’deki Nükleer Bombalar Çıkartılacak!

Kudüs Strateji ve Güvenlik Enstitüsü (JISS) tarafından hazırlanan bir rapor incirlik üssün’den nükleer bombaların çıkartılacağını öne sürdü…

Kudüs Strateji ve Güvenlik Enstitüsü, bölgedeki son gelişmelere ilişkin ilginç bir rapor hazırladılar ve bu raporu İsrail hükümetine ilettiler. İsrailliler, B-61 nükleer bombalarının İncirlik üssünden çıkartılırsa ABD-Türkiye ilişkilerinde yeni ve ciddi bir bozulma olacağını açıklıyor…
 
Rapor öncelikle “Erdoğan Liderliğindeki Türkiye İsrail’in Çıkarlarını Tehdit Ediyor” cümlesiyle başlıyor.
 
Stratejistlerin İlk Değerlendirmeleri
Ortadoğu’da oyun kuran ve oyun bozabilen iki başat devlet Türkiye ve İsrail’dir.
 
Çok uzun süre bu iki devlet yakın ve sıcak ilişkiler içindeydi.
 
İsrail savaş uçakları Konya semalarında “Eğitim Uçuşları” yaparlardı.
 
Türkiye’nin F-4 uçaklarının ve Tanklarının bakımı İsrail‘de yapılıyordu
 
Rum ve Ermeni lobilerine karşı Amerika‘da En Güçlü Musevi Lobisi, Türkiye’nin yanında yer alırdı.
 
İsrailli uzmanlar : Türkiye’nin Soğuk Savaş’ın sona ermesinden bu yana daha geniş bir dış politika ve faaliyet alanı bulduğunu söylerken, son ABD İzolasyonist politikaları bu noktada Ankara için fırsatlar sunduğunu açıklıyor.
 
Irak, Suriye, Katar ve Somali’deki Türk askeri üsleri ve Balkanlar’daki faaliyetleri bölgesel istikrar için bir tehdit olarak değerlendirilirken, Türkiye ile Libya arasındaki MEB anlaşması da Yunanistan için bir meydan okuma ve Yunanistan için bir engel olarak görülüyor…
 
Raporu Hazırlayanlar Sadece Bir Düşünce Kuruluşundan İbaret Değil.
Prof. Efraim Inbar : Bar Ilan Üniversitesi’ndeki görevinin yanı sıra İsrail ordusuna danışmanlık yapıyor
 
Albay Erman Lerman : İsrail Milli Güvenlik Konseyi (E) Başkan Yardımcısı
 
Dr. Eitan Cohen : Moshe Dayan Center for Middle Eastern and African Studies adlı düşünce kuruluşu
 
Raporda Ayrıca; Türkiye’nin NATO ittifakının en güçlü 2. ordusu olmasına rağmen Batı’dan giderek uzaklaştığını vurguluyor.

ABD, İncirlik’te hala önemli bir hava üssüne sahip olmasına rağmen Burada B61 uçaklarda taşınan ve atılan termonükleer silahların tutulduğu, ancak şimdi bakım için çıkarılması gerektiğini söylüyor.

Raporda; Türkiye’nin NATO ittifakından çekilmesinin ayrıntıları, Türk parlamentosunun ABD askerlerinin Irak’tan geçişiyle ilgili 2003 krizi ve Türk-Rus yaklaşımı da dahil olmak üzere çeşitli konular bulunuyor.
 
2003 Yılına Vurgu
Raporda; Türkiye’nin Batı’dan uzaklaşma için ilk adımı. Bu yeni yönün ilk açık işareti, Türk parlamentosunun 2003 yılında ABD kuvvetlerinin kendi topraklarından Irak’a geçişini onaylamayı reddetmesiydi.
 
Rapor, Türkiye’nin dış politikasındaki ana odağının Doğu Akdeniz olduğu sonucuna varıyor ve aynı zamanda Türkiye’nin Libya ile MEB anlaşmasının İsrail çıkarlarına aykırı olduğunu düşünüyor.
 
Bu anlaşma nedeniyle İsrail gazının Avrupa’ya taşınmasının zor olacağı veya tamamen etkisiz kalacağı iddia ediliyor.
 
RAPORDA İSRAİL TÜRKİYE POLİTİKASINA ÖNERİ
İsrailli Uzmanlar Raporda; İsrail, Türkiye’ye karşı çok dikkatli davranmalıdır. Bu güçlü ülkeyi aktif bir düşman haline getirmekle hiçbir menfaati yok. Unutulmamalıdır ki, Erdoğan liderliğinde bile Türkiye, İsrail konusunda belli bir ölçüde pragmatizm sergilemektedir. İsrail ile diplomatik ilişkilerini tamamen koparmadı ve karşılıklı hava trafiğinin yanı sıra İsrail ile kapsamlı ticaret bağlarını sürdürüyor.
 
İsrail Politikası İçin Tavsiyeler Başlıklı Bölümde, Türkiye’nin İsrail’e gerçekçi bir yaklaşım sergilediği ve İsrail hükümetinin de aynı derecede gerçekçi olması ve “Türkiye’yi aktif bir düşman yapmayacak” politikalar izlemesi gerektiği belirtiliyor.
 
Rapordaki bir diğer ilginç sonuç ise, Amerika Birleşik Devletleri içerisinde Türkiye’nin iki farklı tarafı olduğudur.
 
Bir yandan yönetimdeki kilit konumlarda güçlü Türk yanlısı unsurlar ve diğer yandan Kongre’de (Türkiye karşıtları) ve Trump çevresinde İsrail’e karşı temkinli olanlar arasında hakim olan ruh hali, Mısır ve BAE.
 
İsrailli uzmanlar ABD’nin Doğu Akdeniz’de daha sert bir politika sergilemesini söylerken, bölgede artan savaş riskinin altını çiziyorlar.
 
Açıkcası incirlik hava üssü ile ilgili son zamanda bir çok açıklama veya mail yoluyla iletilen bir çok haber elimize ulaşmakta ve bir çok haber yapılmakta, bunların TÜRKİYE CUMHURİYETİ‘NİN doğu akdeniz’deki kararlı duruşundan ve gerektiğinde gücünü göstermesinden sonra olmasıda çok manidar.
 
Son olarak şunu söyleyebiliriz, Amerika incirlik hava üssüne artık eskisi kadar stratejik bir misyon yüklemiyor gibi görünüyor…
 
 
Çeviri : Flyrops.com | Melissa Demir | 26.09.2020
 

Senin İçin Önerilenler

EKSTRAHaberler

Bu Haber Yorumlara Kapalı!