Birleşik Arap Emirlikleri’nde Sharjah Havalimanı’ndan kalkıp Atatürk Havalimanı’na uçan, MC Havacılık Şirketi’ne ait TC-TRB tescilli Challenger 604 tipi iş jeti, 11 Mart 2018 tarihinde İran’da düşmüştü…

Olayda uçakta bulunan 8 yolcu ve 3 kişilik uçuş ekibinden kurtulan olmamıştı…

İş jeti, Tahran Hava Trafik Kontrol Merkezi ile temas kurduktan 15 dakika sonra 36 bin feet (12 bin metre) yükseklikte uçarken tırmanmak ve 38 bin feet’e çıkmak için izin istemişti. Ancak bu sırada kaptan pilot tarafındaki sürat göstergesi ile ikinci pilot önündeki hız göstergesi farklı göstermeye başladı. Sol tarafta (kaptan pilot) hız artarken sağ tarafta ikinci pilotun önündeki gösterge azalmaya başladı.


Aradaki farkın 10 knot’ı geçmesiyle birlikte kaptan pilot hızın arttığını zannederek tırmanışta gaz kollarını geriye çekti. Ancak 63 saniye sonra 38 bin feet irtifada uçak süratsiz kaldı. Lövye üzerindeki ‘shaker’ olarak adlandırılan uçağın süratsiz kaldığını ikaz eden sistem devreye girdi.


RAPORA GÖRE

Hazırlanan rapora göre sürat saatlerindeki değişim için pilotlar yanlış reaksiyon gösterdi. Bu konu ile ilgili uçağın tasarımından kaynaklanan sorunları çözemeyen uçuş ekibi CRM konusundaki sorunlarla birlikte anormal duruma giren uçağı kurtaramadı.

İran’da dağa çarparak düşen olay sonrasında kaptan pilotun cesedine ulaşılamamıştı…


Kaynak : Tolgaozbek.com

Senin İçin Önerilenler

EKSTRAHaberler

Bu Haber Yorumlara Kapalı!