Haberler

İran Ve Çin’den 25 Yıllık İşbirliği Anlaşması!

İran ile Çin arasında bankacılık, telekomünikasyon, demiryolları, sağlık gibi alanlarda 25 yıl sürecek işbirliği anlaşmasının imzaları atıldı…

ABD’nin yaptırımlarına tabi olan Çin Ve İran, uzun süredir devam eden ekonomik ve siyasi ittifaklarını güçlendirmek için Cumartesi günü 25 yıllık bir işbirliği anlaşması imzaladı.

Çin Dışişleri Bakanı Wang Yi, İranlı mevkidaşı Mohammad Javad Zarif’e verdiği demeçte, “İki ülke arasındaki ilişkiler artık stratejik ortaklık seviyesine ulaştı ve Çin, İran ile ilişkileri kapsamlı bir şekilde iyileştirmeye çalışıyor” dedi.

Wang, televizyonda yayınlanan imza töreni öncesinde, “İran ile ilişkilerimiz mevcut durumdan etkilenmeyecek, kalıcı ve stratejik olacak” dedi.

  • Wang : İran, diğer ülkelerle ilişkilerine bağımsız olarak karar veriyor ve tek bir telefon görüşmesiyle pozisyonunu değiştiren bazı ülkeler gibi değil.

Anlaşma, İran‘ı Doğu Asya’dan Avrupa’ya uzanmayı amaçlayan multi trilyon dolarlık bir altyapı projesi olan Çin’in bir kuşak bir yol Girişimi’ne getiriyor.

Proje, Çin‘in ekonomik ve siyasi etkisini önemli ölçüde genişletmeyi hedefliyor ve Amerika Birleşik Devletleri’nde endişelere yol açtı.

Çin, ABD’nin İran’a uyguladığı yaptırımlara sık sık karşı çıktı ve onlara kısmen itiraz etti. Zarif ona “Zor Gün Arkadaşım” dedi.

Ruhani, Pekin’in İran’ın, uluslararası yaptırımların kaldırılması karşılığında nükleer programını durdurmayı kabul ettiği 2015 yılında dünya güçleriyle yaptığı nükleer anlaşmaya verdiği desteği takdir ettiğini ifade etti.

Resmi internet sitesine göre Ruhani, “İki ülke arasındaki işbirliği, nükleer anlaşmanın uygulanması ve Avrupa ülkelerinin yükümlülüklerini yerine getirmesi için çok önemlidir” dedi.

İran dışişleri bakanlığı sözcüsü Saeed Khatibzadeh, anlaşmanın ticaret, ekonomi ve ulaştırma işbirliği için bir “Yol Haritası” olduğunu ve her iki ülkenin özel sektörüne odaklandığını söyledi.

Taslakta enerji, petrokimya ve nükleer enerjiden yüksek teknoloji ve askeri sektörlere kadar birçok alanda işbirliğinin yanı sıra İran’ın Çin’in Kuşak ve Yol Girişimi’ndeki rolünü destekleme amaçlı denizcilik projeleri ele alındı.

Ayrıca Çin‘in, pandemiden en çok etkilenen Ortadoğu ülkesi olan İran’a daha fazla koronavirüs aşısı sağlayacağına söz verdi.

Üst düzey bir ABD yetkilisi, Financial Times’a bu ay İran‘ın Çin‘e Petrol ihracatının “Bir Süredir” arttığını ve Washington’un Pekin’e Trump dönemi yaptırımlarını uygulayacağını açıkladı…

Senin İçin Önerilenler

EKSTRAHaberler

Bu Haber Yorumlara Kapalı!