AmerikaHaberlerİran

İran Irak’ta ABD Üslerini Vurdu! 80 Amerikalı Öldü!

Irak’ta bulunan ve ABD üslerinden biri olan Ayn el-Esad üssüne füze saldırısı düzenlendi. Olayla ilgili olarak ölü veya yaralı bilgisi paylaşılmazken saldırıyı İran Devrim Muhafızları üstlendi…

Al Arabiya kanalının aktardığına göre Irak’ın Anbar vilayetinde yer alan ve ABD askerlerinin bulunduğu Ayn el-Esad hava üssüne balistik füzeli saldırı düzenlendi. Sky News kanalına konuşan bir kaynak, saldırıda 9 füzenin kullanıldığı bilgisini verdi.

 
FAA : ABD ŞİRKETLERİNE ORTADOĞU’DA UÇUŞ YASAĞI
Saldırıdan kısa bir süre sonra ABD’li havacılık otoritesi FAA, Amerikan tescilli sivil uçakların Ortadoğu’daki uçuşlarını durdurdu. İkinci bir emre kadar ABD tescilli uçaklar Ortadoğu’ya uçamayacak.
 
BRITISH AIRWAYS UÇAKLARI İSTANBUL HAVALİMANI’NA
Olaydan sonra İngiliz Havayolları British Airways’e ait yolcu uçağı geri dönüş kararı aldı. Uçaklar İstanbul Havalimanı’na ‘divert’ etti yani yönlendirildi.
 
SİNGAPUR HAVAYOLLARI DA TÜM ORTADOĞU SEFERLERİNİ DURDURDU
Olayların ardından Singapur Havayolları da ikinci bir emre kadar Ortadoğu’ya yaptığı seferlerini durdurma kararı aldı.
 
İran Devrim Muhafızları Ordusunun balistik füzelerle düzenlenen saldırının ardından Irak’taki ABD askerlerinin konuşlu olduğu üslerde güvenlik tedbirleri en üst düzeye çıkartıldı. Çok sayıda füzenin isabet ettiği Anbar’daki Ayn el-Esad hava üssünde saldırıların hemen ardından helikopterler üs çevresinde uçuş gerçekleştirdiği öğrenildi. Saldırılarda can kayıplarına ilişkin henüz bir açıklama yapılmadı.
 
Pentagon Sözcüsü Jonathan Hoffman yaptığı yazılı açıklamada, “7 Ocak’ta ABD Doğu Yakası saatiyle akşam 5.30 sularında İran, Irak’taki ABD ve koalisyon kuvvetlerine bir düzineden fazla füze ile saldırı düzenledi. Bu füzelerin İran’dan fırlatıldığı ve ABD ve koalisyon askerlerinin konuşlandırıldığı El Esed üssü ile Erbil üslerini hedef aldığı açıktır. İlk hasarları değerlendirmeye çalışıyoruz.” ifadelerini kullandı…
 
NOT : Teyit Edilmemiş Haber | Son Güncelleme 01.08.2020 – 08:40

Senin İçin Önerilenler

EKSTRAAmerika

Bu Haber Yorumlara Kapalı!