İran sivil havacılık kurumu, 8 Ocak 2020’de Tahran’dan ayrıldıktan sonra Ukrayna Uluslararası Havayolları (UIA) Boeing 737’de 176 kişinin hayatını kaybettiği trajik olayla ilgili nihai raporunu yayınladı…

İran Devrim Muhafızları‘nın hava savunması, Tahran İmam Humeyni Uluslararası Havaalanı’ndan ayrıldıktan kısa bir süre sonra yolcu uçağına füze ateşledi. Bu hareket, ABD’nin İranlı tümgeneral Kasım Süleymani’nin Bağdat Havaalanı yakınlarındaki konvoyuna yönelik hedefli hava saldırısının ardından geldi.

Farsça ve İngilizce olarak hazırlanan rapora göre, uçuş ekibi ile kule arasındaki haberleşme “Başarılı” değildi, operatör merkezden onay almadan füzeleri ateşledi ve kaza anına ait paylaşılan görüntüler doğru.

Ukrayna Hava Yollarına ait PS752 sefer sayılı uçağın kalkıştan kısa süre sonra yükselirken kazaya uğradığının teyit edildiği raporda, kayıt cihazlarının kaza yerinde bulunduğu ancak hızlı erişim kaydedicisinin bulunamadığı ifade edildi.

Raporda, hava savunma sistemi operatörünün Ukrayna uçağını düşman hedefi olarak gördüğü ve merkezin talimatını beklemeden birinci füzeyi fırlattığı, bunun ardından sistemin hareket halindeki hedefe kilitlenerek ikinci füzeyi de fırlattığı kaydedildi.

Kazanın ardından Ukrayna’nın temsilcileriyle kara kutuların okunması için çalışma yapıldığı ancak ABD yaptırımları nedeniyle gerekli teçhizatın temin edilemediği ve bu nedenle Fransa’ya gönderilmesi konusunda uzlaşı sağlandığı hatırlatılan raporda, 4 ses kanalının bulunduğu ve seslerin kalitesinin iyi olduğu aktarıldı.

Bugün paylaşılan raporda, ABD başkanı ve askeri komutanların İran’daki bölgeleri hedef alma tehditlerinin ardından, bir karşı operasyon ve bölgedeki hava trafiğinde eşi görülmemiş bir artış göz önünde bulundurularak, ülkenin kuvvetleri yüksek alarmdaydı. Rapor, füze saldırılarının ardından ülke etrafındaki ABD savaş uçaklarının arttığını iddia ediyor. Ayrıca, ülkedeki stratejik merkezleri hedef alan ve hassasiyeti artıran hava saldırıları olduğuna dair başka raporlar olduğunu da ekliyor.

Bu iddia edilen faktörler daha sonra çekimden önceki anlara yol açtı. Silahlı kuvvetlerin uçağı yanlış tanımladığı zaten paylaşılmıştı. İranlı yetkililer, uçağın bir düşman hedefinin uçuş pozisyonuna ve irtifasına sahip olduğunu paylaştı.

Reuters’e göre Ukrayna dışişleri bakanı Dmytro Kuleba raporu eleştirdi. Bunun “Kazanın gerçek nedenlerini örtbas etme” çabası olduğunu düşünüyor. Soruşturmanın uluslararası prosedürleri takip etmediğini, Ukrayna tarafından sağlanan delilleri göz ardı ettiğini ve seçici sonuçlara vardığını iddia ediyor. Yine de Ukraynalı savcılar kendi soruşturmalarını başlattılar…

Ne Olmuştu ?

İran Devrim Muhafızları Kudüs Gücü Komutanı Kasım Süleymani‘nin 3 Ocak’ta Amerika Birleşik Devletleri tarafından Irak’ta öldürülmesinin ardından iki ülke arasındaki gerilim tırmanmıştı.

Tahran, Süleymani’nin ölümünden birkaç gün sonra, 8 Ocak’ta misilleme olarak ABD’nin Irak’taki iki askeri üssüne roket saldırısı düzenledi.

İki ülke arasında tırmanan gerilimin gölgesinde, Tahran Uluslararası İmam Humeyni Havalimanı’ndan Ukrayna‘nın başkenti Kiev’e gitmek üzere havalanan Ukrayna Hava Yolları‘na ait Boeing 737 tipi yolcu uçağı, 8 Ocak’ta kalkışından kısa bir süre sonra İran tarafından füze saldırısıyla düşürüldü.

Tahran uçakta bulunan 176 kişinin hayatını kaybettiği kazaya ilişkin “Feci Bir Hata” açıklaması yapmıştı…

Senin İçin Önerilenler

EKSTRAHaberler

Bu Haber Yorumlara Kapalı!