Askeri HavacılıkBayraktarHaberlerTürkiye

İngiliz ANDAIR Bayraktar TB2 İçin Parça Vermeyi Durdurdu!

İngiltere merkezli ANDAIR isimli havacılık şirketi, Bayraktar TB2 Silahlı İnsansız Hava Aracı (SİHA)’nın üreticisi olan Baykar Savunma’ya ambargo kararı aldı…

Konuyla ilgili olarak ANDAIR tarafından yapılan açıklamada, “Ermenistan Büyükelçiliği ANDAIR Ltd’ye 11/01/2020 tarihinde ulaşarak Baykar Makine’nıin ürünlerimizi silahlı dronlarda kullandığı için tedariki durdurmamızı talep etti. Yapılan incelemeden sonra durumun böyle olduğu ortaya çıktı ve Andair derhal tedariki durdurarak Baykar Makina’dan tüm siparişleri iptal etti.” ifadelerine yer verildi.

Merkezi İngiltere’nin Havant şehrinde bulunan ANDAIR, hava araçları için alt sistem tedarik ediyor. Şirketin tedarik ettiği alt sistemler, genellikle yakıt sistemine ilişkin parçalar ile valflerden oluşuyor.

Azerbaycan tarafından işgal altındaki Dağlık Karabağ’a yönelik olarak 27 Eylül 2020 tarihinde bir askeri harekat başlatılmış, 10 Kasım 2020 tarihi ile sona eren harekatın sonucunda ise Dağlık Karabağ toprakları yeniden Azerbaycan’ın kontrolüne geçmiştir.

Ermenistan’a yönelik harekat esnasında Azerbaycan, Baykar Savunma tarafından geliştirilen Bayraktar TB2 tipi Silahlı İnsansız Hava Aracı (SİHA)’nı da aktif olarak kullanmıştır. Bayraktar TB2 SİHA ile Ermeni Ordusu’na ait birçok hava savunma sistemi, radar sistemi, tank, zırhlı araç, kamyon, cephanelik, mevzi ve birlik imha edilmiştir. Harekatta, Roketsan MAM-L mühimmatı kullanılmıştır.

Karabağ’a yönelik harekatın ardından Ermenistan, Türk SİHA’larına parça tedariki sağlayan yabancı şirketlere de baskı uygulamakta. Bu kapsamda; Türkiye’ye hassas görüntüleme sistemi (FLIR) tedarikinde bulunan Kanada merkezli Wescam şirketi ile Bayraktar TB2’nin motorunun üreticisi Avusturya merkezli Rotax, Türkiye’ye ambargo kararı almıştı. Ambargo uygulayan şirketlerden tedarik edilen ürünlerin, SİHA’ların üretimine engel olmayacağı düşünülüyor. Wescam şirketinin ambargosuna karşılık olarak ilk etapta ASELSAN CATS FLIR kullanıma alınırken, motor için de çeşitli adımlar atılıyor.

Bilindiği üzere Rotax şirketi tarafından tedariki sağlanan dizel motor, birçok alternatifi bulunan bir sistem olarak öne çıkıyor. TEI şirketi, bu motordan daha üstün kabiliyetteki bir Turbodizel Motoru, ANKA İHA için halihazırda geliştirmiş ve teslim etmiş durumda…

Senin İçin Önerilenler

Bu Haber Yorumlara Kapalı!