Hindistan’ın düşük maliyetli havayolu devi IndiGo, BOC Aviation ile 8 yeni A320neo için bir satış ve geri kiralama anlaşması imzaladı. Uçaklar 2021’in ikinci yarısında teslim edilecek…

IndiGo, 284 uçak filosunun çoğunu kiralama anlaşmaları yoluyla satın aldığı için uçak kiralamaya yabancı değil. Singapur merkezli BOC Aviation ile yapılan en son anlaşma, IndiGo önümüzdeki birkaç yıl içinde daha fazla uçak alırken iki havacılık şirketi arasında daha derin bir ortaklığa işaret ediyor.

Anlaşma, bu yılın ikinci yarısında teslim edilmesi planlanan 8 yeni Airbus A320neo’nun satış ve geri kiralanmasını içeriyor. Uçaklarda ayrıca IndiGo‘nun Pratt & Whitney motor çöküşünden sonra en son sipariş edilen motoru olan CFM LEAP-1A motorları da yer alacak.

Konuya aşina olmayanlar için sat ve geri kirala (SLB – Leaseback), havayollarının uçaklarını kiraya verene sattığı ve daha sonra aynı uçağı kullanım için geri kiraladığı bir finansal yöntemdir. Birçok havayolu bir seferde yüzlerce uçak sipariş ettiğinden, genellikle liste fiyatında önemli indirimler alırlar.

SLB anlaşmalarıyla, Havayolları, uçağı kiralayanlara satarken elde ettikleri kardan bir artış elde eder. Bu şekilde, Havayolları düzinelerce uçağı nispeten daha az peşin sermaye maliyetiyle çalıştırabilir ve genişlemeye devam edebilir. Ayrıca, filoları genç tutmak için havayolları, belirli bir süre sonra uçaklarını kiralayana iade edebilir.

IndiGo, zorlu bir 2020’ye rağmen A320neo teslimatlarını yavaşlatma emaresi göstermedi. Bunun yerine, taşıyıcı, geçen yıl 44 yeni uçak alarak teslimatları artırdı.

Önümüzdeki yıllarda IndiGo, 800’den fazla uçak için sipariş listesini düzenli bir şekilde bitirdiği için çok daha fazla SLB anlaşması imzalayacak…

Senin İçin Önerilenler

Bu Haber Yorumlara Kapalı!