Haberler

İkinci Parti S400 Hava Savunma Sistemi Tedariki İçin Sözleşme İmzalandı!

Rosoboronexport CEO’su Alexander Mikheev, Rusya’da düzenlenen Army-2020 fuarında yaptığı açıklamada ikinci parti S-400 hava savunma sistemlerinin tedariki noktasında Rusya ile Türkiye arasında sözleşme imzalandığını açıkladı…

Mikheev gazetecilere yaptığı açıklamada, “Sözleşme imzalandı, şu anda ortaklarımızla bu sözleşmenin yürütülmesi için mali modeli tartışıyoruz” ifadesinde bulundu.

Rusya Başbakan Yardımcısı Borisov, Haziran 2020’de, S-400 hava savunma füze sistemleri ile ilgili talep gelmesi halinde Türkiye ile bu yıl S-400 sevkiyatına yönelik ek bir anlaşma yapabileceklerini, Ankara’nın ek sevkiyat talep etme hakkının da bulunduğunu söylediği ifade edilmişti.


Gazetecilere konuşan Borisov, Türkiye’ye yıl sonuna kadar daha fazla S-400 sevkiyatı yapılmasına yönelik bir anlaşma imzalanması olasılığının ne kadar olduğu sorusunu cevaplayıp, “Böyle bir hakları var, isteklerini belirtirlerse, imzalarız.” ifadelerini sarf etmişti.


Rusya’nın askeri-teknik iş birliğinden sorumlu federal servisi FSVTS’nin başkanı Dmitriy Şugayev, Haziran 2020’de yaptığı açıklamada, Türkiye’ye ikinci bir S-400 savunma sistemi satışı yapılması üstüne yapılan görüşmelerde ilerleme sağlandığını, Ankara’nın nihai kararını beklediklerini söylemişti.


FSVTS başkanı Şugayev Ekotürk kanalına demecinde, “Herkesin malumu olan pandemi sebebiyle uygulanan kısıtlamaları düşünecek olursak, (ikinci parti S-400 sevkiyatına ilişkin) sözleşmenin ne zaman imzalanacağına dair tahminde bulunmanın, açık konuşmam gerekirse, bir yararı olmaz. Yine de ikinci bir S-400 savunma sistemi satışı hakkındaki diyaloğun hayli ileri bir aşamada olduğunu söyleyebiliriz.” demişti.


Mayıs 2020’de Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, Vaşington DC merkezli Atlantic Council’ın internet üzerinden düzenlediği “İdlib’in ve Suriye’de yerinden edilmiş kişilerin geleceği” başlıklı panelde konuşmuştu.


Açıklamasında, Erdoğan ve Trump’ın birkaç kez Patriot füzeleri hakkında konuştuğunu belirten Kalın, “S-400’lerin aktive edilmesi koronavirüs sebebiyle gecikme oldu ancak, ilerleyen zamanlarda planlandığı şekilde devam edecek” ifadelerini kullanmıştı.


S-400 Ve Tedarik Süreci

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar’ın 15 Ocak tarihindeki ifadelerine göre Türk Silahlı Kuvvetleri Rus menşei S-400 sistemlerinin göreve hazır hale getirilmesine dair çalışmalarını sürdürüyordu. Süreç Nisan veya Mayıs 2020 tarihinde tamamlanmış olacaktı. Türkiye ve Rusya Eylül 2017 tarihinde 2.5 milyar dolar tutarında S-400 tedarik anlaşması imzalamıştı. İlk parti teslimatları Haziran 2019 tarihinde havadan nakliyat yoluyla gerçekleştirilmişti.

S-400 Triumf (NATO: SA-21 Growler), 2007 tarihinde Rus Ordusu’nun envanterine katılan gelişmiş bir hava savunma sistemi. Hava araçları, seyir füzeleri, birtakım balistik füzeler ile beraber yer hedeflerine karşı tasarlandı. TASS’ın beyanına göre S-400, 35 km irtifa ve 400 km uzaklıktaki hedeflere angaje olabiliyor…

Türkiye’deki Kaynaklar Yeni Felişme Olmadığını Belirtiyor

DefenceTurk’ün edindiği bilgilere göre ikinci parti S-400 sisteminin teminine yönelik herhangi bir gelişme olmadı. İkinci partinin teminine yönelik daha önce prensip anlaşmasına varıldığı Türkiye’deki yetkililerce de belirtilmişti. Ancak sistemin temini ile ilgili çeşitli ihtilaflar hala devam ediyor. Türkiye’deki savunma kaynakları yeni bir gelişme olmadığını kesin bir dil ile belirtiyor. Ancak yinede ikinci parti S400 sözleşmesinin imzalanacağına kesin olarak bakılıyor…

Rusya Federal Askeri ve Teknik İşbirliği Servisi – (FSVTS)

Zvezda televizyonuna konuşan Şugayev, Rus devlet silah ihracat şirketi Rosoboronexport’un Başkanı Aleksandr Miheyev’in Türkiye’ye S-400 sevkiyatına yönelik ikinci anlaşmanın imzalandığı konusundaki açıklamalarına yanıt verdi.

Şugayev, “Türkiye ile ek opsiyon için imzaları atma konusunda çok ileri bir safhadayız. Şu an başka bazı detayları konuşuyor, üzerinde anlaşıyor ve bir başka opsiyona yönelik imzaları atmak için Türk partnerlerimizin kararını bekliyoruz” dedi.


Moskova bölgesinde bugün başlayan Uluslararası Askeri ve Teknik Forumu Army-2020 çerçevesinde gazetecilere konuşan Miheyev, “Anlaşma imzalandı, şu anda partnerlerimizle anlaşmanın uygulanmasına yönelik mali modeli görüşüyoruz” demişti.


Türkiye ile 2.5 milyar dolar değerinde dört adet S-400 bataryası sevkiyatına yönelik ilk anlaşma 2019 yılında imzalanmıştı. Anlaşmada bir başka sistemin sevkiyatı yapılması opsiyonu öngörülüyor…


Rus Haber Ajansı ( TASS ) Sözleşmenin İmzalandığını, Mali Düzenleme Üzerine Planlar Yapıldığını Açıkladı.


TASS KAYNAK


Güncelleme : 23.08.2020 – 19:39

Senin İçin Önerilenler

EKSTRAHaberler

Bu Haber Yorumlara Kapalı!