F16Haberler

İdlip İçin F16’lar Havalandı!

Dün gece Di̇lip’te Türk Silahlı Kuvvetleri’ne ait kontrol noktasına rejim güçleri tarafından gerçekleştirilen saldırıda 8 askerimiz şehit olmuş, 9 askerimiz de yaralanmıştı…

Bu gelişmelerin arkasından Eskişehir 1. Ana Jet Üs Komutanlığı’ndan iki adet F-16 bölgede keşif çalışması için saat 03.59’da havalandı. 113. Filo’ya ait, DB110 keşif podları taşıyan F-16’lar, bölgede detaylı keşif çalışması gerçekleştirdi.

F-16’LARDA KULLANILIYOR

Hizmet ömürlerinin sonuna gelen RF-4E’lerin yerini alması için 2013’te DB110 podlarının siparişi verilmişti. 2015’te teslim edilen 4 pod, Akıncı merkezli 142. Filo tarafından kullanılmaya başlanmıştı. Bu podlarla birlikte ikisi mobil, biri sabit toplam 3 yer sistemi de satın alınmıştı.

Uçağın gövde altında taşınan ve uzaktan bakıldığında yakıt tankına benzer olan pod, uzun, orta ve alçak irtifada ve hedef üzeri keşif kabiliyetine sahip. Gece gündüz (optik/IR) çekim gerçekleştirilebiliyor. Dijital olarak alınan kayıtlar, uçuş sırasında 150 kilometre ötedeki mobil istasyona indiriliyor. Buradan da komuta merkezine aktarılıyor. Yüksek çözünürlüğe sahip video görüntüsü de alınabiliyor. Pilot çektiği görüntüyü, canlı olarak kokpitteki ekrandan takip edebiliyor.


Bu podların harbe hazırlığının tamamlanmasının ardından RF-4E uçakları emekli edilmişti. 15 Temmuz sonrasında yeniden yapılanma ile 142. Filo Eskişehir’e intikal ederek södürülen 113. Filo adıyla göreve başlamıştı…

Senin İçin Önerilenler

EKSTRAF16

Bu Haber Yorumlara Kapalı!