HaberlerHavacılıkSeyahatSivil Havacılık

IATA Eylül Ayına Ait Küresel Hava Trafiği Verilerini Açıkladı!

IATA’dan alınan en son verilere göre, piyasasının sağladığı bazı rahatlamalara rağmen, zayıf uluslararası seyahat talebi, havayolu endüstrisinin Eylül ayında büyük ölçüde ağırlığını korumaya devam etti…

IATA genel müdürü Alexandre de Juniac bugün “Sektörün toparlanmasında bir duvara tosladık” dedi…

Bu kasvetli değerlendirmenin ortasında, iç hat yolcu seviyeleri Eylül’de aylık bazda bir iyileşme gösterdi – yolcu kilometrelerinde (RPK) bir önceki yıla göre %43,3’lük düşüşle, Ağustos’taki %50,7’lik düşüşe kıyasla – esas olarak Çin kaynaklı ve Rusya pazarları.

Nitekim, Eylül ayında Rusya İç Hat Yolcu Trafiği yıllık %2,7 artarken Çin, %2,8’lik düşüşle pozitif alana doğru yaklaşmaya devam etti. Birincisi, 2019’da küresel havayolu trafiğinin yalnızca %1,5’ini oluştururken, Çin iç pazarı %9,8’i oluşturuyor, IATA rakamlarına göre.

Dünyanın en büyük iç pazarı – 2019’da küresel hava yolu trafiğinin %14’ünü oluşturan ABD – Ağustos’taki %69,3’lük düşüşün ardından Eylül’de yıllık bazda %65’lik bir düşüş gördü.

Eylül ayında küresel yurt içi hizmetler kapasitesi, mevcut koltuk kilometre cinsinden yıllık %63 azalırken, yük faktörü 21,8 puanlık düşüşle %60,1’e geriledi.

Sivil Havacılık Toplam trafiğin yaklaşık üçte ikisini oluşturan dış hat yolcu talebi, Eylül ayında yıllık %88,8 azaldı ve Ağustos ayında görülen düşüşle büyük ölçüde sabit kaldı.

AKK’larda ölçülen kapasite yıllık %78,9 daha düşükken, yük faktörü %43,5 ile yaklaşık %38,2 düşüş gösterdi.

Bu arada Hava Kargo sektörü parlak bir nokta olmaya devam ediyor, Ancak rakamlar 2019 seviyelerinden hala düşük.

Mevcut kargoda ölçülen küresel kapasite, Eylül ayında yıllık %25,2 azaldı.

Ağustos ayındaki yıllık %12.1 düşüşün ardından Eylül ayında bir önceki yıla göre %8 altında kaldı…

Görünüşe göre, Havayolu Endüstrisi “İleride Karanlık Bir Kış” konusunda uyarıyor…

Senin İçin Önerilenler

EKSTRAHaberler

Bu Haber Yorumlara Kapalı!