HaberlerSavunmaTürkiye

Hindistan : Türkiye Ve Pakistan Nükleer Silah Geliştiriyor!

Turkish President Recep Tayyip Erdogan and Pakistani Prime Minister Imran Khan hold a joint press conference at the Presidential Complex in Ankara. (Photo by ADEM ALTAN / AFP)

Türkiye ile Pakistan arasında her geçen gün gelişen ilişkiler, Asya’nın gündemine düştü. Çin ve hindistan basınına göre, Hindistan ordusuna bağlı istihbarat yetkilileri, Pakistan’ın Türkiye’ye uzun menzilli füze ve nükleer teknoloji transfer ettiğini düşünüyor…

Erdoğan, Eylül 2019’da yaptığı bir konuşmada, nükleer ayrımcılığın yanlış olduğunu ya herkes için serbest olmasını ya da herkes için yasaklanmasını açık bir şekilde söylemişti. Erdoğan’ın bu açıklamasının türkiye’nin nükleer silah elde etmeye çok yakın olduğu düşünülüyor…

Erdoğan, yaptığı konuşmada, “Bazı ülkelerde nükleer başlıklı füzeler var, bir ya da iki değil. Ama [onlar bize onlara sahip olamayacağımızı söylüyorlar. Bunu kabul edemem.” Demişti. “Dünyada onlara sahip olmayan gelişmiş bir ulus yok.”

Pakistani army soldiers travel on a vehicle carrying a long-range ballistic Shaheen II missile during the Pakistan Day parade in Islamabad on March 23, 2019. (Photo by FAROOQ NAEEM / AFP – Getty Images

Heyetin nükleer dağıtım sistemleri hakkında görüşmeler yaptığına dair başka göstergeler de vardı. İslamabad’dan gelen ziyaretçiler, füze üretimi ve bilgi birikimi ile ilgilenen üst düzey Türk generalleri ve bürokratlarıyla bir araya geldi. Ev sahibi listede Türk Savunma Sanayii Başkanlığı Başkanı İsmail Demir ve Türk Havacılık ve Uzay Sanayii (TAI) CEO’su Temel Kotil yer aldı. Pakistan savunma heyeti ayrıca Baykar (UAV OEM), TAI, HAVELSAN ve ASELSAN gibi önde gelen Türk savunma şirketlerini ziyaret etmişti.

NÜKLEER TEKNOLOJİ SAĞLADILAR

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Pakistan Başbakanı İmran Han arasındaki görüşmelerin, Ankara‘ya çok hızlı bir şekilde nükleer teknoloji sağladığı belirtildi. Haberde, Türkiye’nin Nükleer Teknoloji elde etmesinin NATO ve Orta Doğu için tehdit oluşturduğu savunuldu.

PAKİSTAN HEYETİNİN ZİYARETİ

Yakın tarihte Pakistan Savunma Bakanlığı heyetinin, Türkiye‘de Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar ve Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Güler ile görüşme gerçekleştirdiğine dikkat çekildi.

NÜKLEER TEKNOLOJİYİ GÖRÜŞTÜLER

İki ülkenin, savunma alanındaki iş birliğinden övgüyle söz edildiği anımsatılırken, “Hindistan, bu toplantıların buz dağının görünen kısmı olduğunu düşünüyor çünkü taraflar nükleer teknoloji ve füze teknolojisi konularında görüştü.” denildi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan‘ın, Pakistan Genelkurmay Başkanı Orgeneral Nadeem Raza’ya söz konusu alanlardaki talebini bizzat ilettiği, İslamabad yönetiminin bu konuda hemfikir olduğu iddia edildi…

Senin İçin Önerilenler

EKSTRAHaberler

Bu Haber Yorumlara Kapalı!