Askeri HavacılıkHaberler

Hindistan Hava Kuvvetleri Rafale Savaş Uçaklarının İlk Filosunu Teslim Aldı!

Hindistan Hava Kuvvetlerinin 17 “Altın Ok” Filosu, 18 Dassault Rafale savaş uçağını teslim aldı…

Hindistan Hava Kuvvetleri‘nin (IAF) Dassault Rafale çok amaçlı savaş uçağıyla donatılmış ilk filosu, son dört uçağın 21 Nisan’da batı Hindistan’daki Jamnagar Hava Kuvvetleri İstasyonuna (AFS) ulaşmasının ardından tamamlandı.

Yakın zamanda teslim edilen savaşçılar, Hindistan’ın Pakistan’la olan tartışmalı sınırına yakın kuzey Hindistan’daki Ambala AFS’de konuşlanacaklar.

Artık ilk filo tamamlandığına göre, henüz teslim edilmemiş kalan 18 Rafale, Hindistan-Butan sınırı yakınlarındaki Hasimara Hava Kuvvetleri İstasyonunda 101 Nolu Filo “Şahinler” tarafından teslim alınacak. Sipariş edilen 36 savaş uçağının tamamı 2021’in sonuna kadar teslim edilecek.

Hindistan Hava Kuvvetleri, Eylül 2020’de Ladakh bölgesi üzerinde iklimlendirme uçuşları gerçekleştirdi. Mayıs 2020’den bu yana, bölgedeki Çin ve Hint birlikleri arasında birkaç olay patlak verdi ve bu da her iki ülkenin de sınırlarda askeri varlığını artırmasına neden oldu.

Yeni Delhi yönetimi, 2016’da Fransız Savunma Üreticisi Dassault Aviation ile 9,2 milyar dolar değerinde toplam 36 Rafale Tipi Savaş Uçağı satın alınması için anlaşma imzalamış ve 5 savaş uçağının sevkiyatı Temmuz 2020’de yapılmıştı.

Fransız üretici Safran Aircraft Engines ve Hintli havacılık şirketi Hindustan Aeronautics Limited (HAL), Hindistan‘da Safran tarafından tasarlanan bileşenlerin üretimi ve M88 motorunun montajını incelemek için Şubat 2021’de bir Mutabakat Anlaşması (MoU) imzaladı…

Senin İçin Önerilenler

guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments