HavacılıkHavalimanıHavalimanları

Havacılık Yönetimi Nedir ? Ne İş Yapar ?

Havacılık Yönetimi karmaşık, çeşitli bir alandır. Havacılık ile ilgili çok sayıda konuyu kapsar. Havacılık yönetimi okuduğunuzda, havayollarının, havalimanlarının, uçak üreticilerinin işleyişi ve havacılık endüstrisiyle ilgili işler hakkında kapsamlı bilgi sahibi olursunuz…

Havacılık Yönetimi pazarlama eğitimlerini de içerir. Havacılık Yönetimi Temel Dersleri, havacılık işinin omurgası olduğu için doğru Havacılık yönetiminin önemine odaklanır.

Bilgiler size havacılığın operasyonel alanını bir bütün olarak öğretir. Kara tarafı operasyonlarının yanı sıra Havacılık işini yürütmenin hava tarafı operasyonları hakkında derin bir anlayış kazanırsınız.

Havacılık Yönetimi – Hava Trafik Kontrolörü

Havacılık geniş ve sürekli büyüyen bir alandır ve operasyonlar dünya çapında hızla büyüyor.

İyi işleyen bir yönetime rağmen, havacılığın önünde hala uzun bir yol var. Uçak, ağır yakıt tüketimi ile kilometrelerce yol kat eder. Ancak hava yolculuğu da çevreyi kirletiyor.

Havacılığın hava kirliliğini azaltmaya yönelik çözümleri, gelişmiş teknolojide ve yeni motorların evriminde yatmaktadır. Bazı havayolları, enerji için çevre dostu biyoyakıt kullanma evrimsel deneyini bile gerçekleştirdi…

Havacılık Ve Yakıt

Havacılık endüstrisindeki en önemli faktörlerden biri yakıttır. Havacılık endüstrisindeki yakıt, uçağı ve havayolunu çalıştırırken doğrudan bir maliyet anlamına gelir.

Yakıt maliyeti, havayolu endüstrisi için çok hassas bir konudur. Aslında, dünyadaki her havayolu şirketi daha az yakıt yakmalarını ve daha fazla yakıt tasarrufu yapmalarını talep ediyor.

Yüksek yakıt maliyetine yönelik çözümler, verimli rotalar, yüksek irtifalar veya yakıt açısından daha verimli uçaklarla entegre edilmiş çözümleri içerir. Uçaklar yüksek irtifalarda uçarken, düşük sürtünme nedeniyle daha az yakıt tüketirler.

Havacılık Yönetimi – Yer Hizmetleri

Her havayolu, kalkıştan önce yerde geçirilen minimum süreyi hedefler. Yerde aşırı yakıt yanması, daha yüksek yakıt maliyeti anlamına gelir.

Uçuş Güvenliği

Güvenlik yönü hem uçak hem de yolcular için çok önemlidir. Havacılık endüstrisi, güvenli seyahat sağlamak için havacılık güvenliğine giderek daha fazla zaman ve para harcıyor.

Havacılık güvenliği konusu, havacılık otoriteleri tarafından belirlenen kural ve düzenlemelerden oluşmaktadır. Standartları ve dayanıklılıkları, güvenliğe sıkı sıkıya bağlı kalmayı sağlar…

Havacılık Yönetimi mezunları gerek kamu gerekse Özel Havacılık kurumlarında iş imkanına sahip olabilirler. Kariyerinize istediğiniz şekilde yön verebiliyor olmanız, bu bölümün en önemli alanı kabul edilmekte.

Havacılık Yönetimi Bölümü Eğitim Süresi Kaç Yıldır?

Havacılık Yönetimi Bölümü üniversitelerin İşletme Fakültesi ya da Havacılık ve uzay bilimleri fakültesinde eğitim veren 4 yıllık bölümlerden bir tanesidir. Bu bölüme girecek olan öğrenciler eşit ağırlık puan türünden tercih yapmalıdır.

Havacılık Yönetimi – Havaalanı Sistemi

Aynı zamanda bölüme girmek isteyen kişiler kişilik özellikleri bakımından da havacılık yönetimi bölümüne uygun sabırlı, sosyal, kişisel bakımına ve giyimine özen gösteren bireyler olmalıdır. Değişken çalışma saatlerine uyum sağlayan kişiler olmalıdır.

Havacılık Yönetimi Bölümü Dersleri Nelerdir?

Havacılık Yönetimi Bölümü birçok disiplini içinde barındıran bölümlerden bir tanesidir.

 • Hukukun Temel Kavramları
 • Havacılık
 • Hava Taşımacılığı
 • Hava kargo Ve Tehlikeli Maddeler
 • Havacılık Güvenliği
 • Hava Yolu Pazarlaması
 • Havayolu İşletmelerinde Operasyonel Uygulamalar
 • Ulaştırma Sistemleri
 • Hava Trafik Kontrol Merkezleri
 • Havaalanı Sistemi
 • Yer Hizmetleri Ve Yönetimi
 • Uçak Bilgisi Ve Uçuş İlkeleri

İşletme fonksiyonları ve daha birçok dersten 8 yıllık bir eğitim alarak bu bölümü başarı ile tamamladıklarında Havacılık Yönetimi Lisans Diploması almaya hak kazanır.

Havacılık Yönetimi Çalışma Alanları : “Havacılık Müdürü Ve/Veya Havacılık Yönetimi Uzmanı” unvanı ile mezun olan öğrenciler, havacılık endüstrisi, havayolu taşımacılığı, havayolu işletmeciliği, havalimanı işletmeciliği, ikram ve yer hizmetleri, havacılık alanlarında faaliyet gösteren devlet ve özel kuruluşlarda çalışabilirler.

Emniyet ve güvenlik ve yolcu hizmetleri ve uçak bakım hizmetleri sunan alanlardan birinde, yolcuların güvenli ve rahat bir şekilde seyahat etmelerini sağlamak için havalimanlarının ve terminallerin etkin yönetiminden sorumludur.

Kamu  (Harekat Memuru – Yolcu Hizmetleri – Havaş – TGS) : 4.000 TL – 5.000 TL

Hava Kontrolörü : 5.800 TL – 6.500 TL

Host Veya Hostes : 3.200 TL – 6.000 TL

Havacılık Yönetimi ve alacağınız eğitim, size sektöre atılma anlamında bir eğitim vermesinin yanı sıra sektöre atıldığınızda her türlü bilgiyle birlikte bu düzenin güvenliğini korumanızı da öğretir…

Senin İçin Önerilenler

Bu Haber Yorumlara Kapalı!