Bitcoin ve diğer kripto para birimleri birçok sektörde iyi bir şekilde yerleşik hale geliyor. Şimdiye kadar, havacılıkta çok fazla değil, charter firmaları ve birkaç havayolunun kullanımıyla sınırlı. Ancak havacılık endüstrisi yeni ve gelişen teknolojiyi seviyor. Bitcoin’de zorluklar devam ediyor, ancak havayolları (ve havaalanları) onu benimsemeyi seçerse büyük bir potansiyel var…

Bitcoin Ve Havacılık

Havacılık Endüstrisi neden Bitcoin ile ilgilenmeli? Çekiciliğinin bir kısmı, sadece artan popülaritesinden kaynaklanıyor. Herhangi bir şirket mümkün olduğu kadar çok ödeme yöntemine açık olmak istediği sürece, Havacılık Sektörü de açık olacaktır. Ancak başka avantajları da var.

Kripto Para birimi ödemelerine izin vermek, daha düşük işlem maliyetleri sunmalıdır. Örneğin, kredi kartıyla ödeme almak, ortalama %1,3 ile %3,4 arasında değişen ücretler ekler. Fonlar da çok daha hızlı transfer edilmelidir.

Bitcoin dijital bir cüzdanda saklanır. Bu, havayollarının yolculuk boyunca dijital teknoloji sunma hareketleriyle birlikte iyi çalışıyor. Havayolları halihazırda dijital biletleri, check-in seçeneklerini ve uçuş yönetimini benimsedi. Ödeme, mantıklı bir sonraki adımdır.

Kripto Para birimleri ayrıca uluslararası bir ortamda avantajlar sunar. Döviz kurları yolcular için maliyet ve bazen zorluk katar. Sınır ötesi değişim ve hareket, havayolları için önemli bir husustur.

Havacılık dünyasında Bitcoin için hala erken günler. İlk benimseyenler, hizmetler için ödeme olarak bitcoin alan özel kiralama şirketleri oldu.

İngiltere merkezli özel jet şirketi PrivateFly, 2014 yılında bunları kabul etmeye başladı ve hatta ilk gün bir charter için Bitcoin rezervasyonu yaptırdığını iddia ediyor. 2021’in başlarında şirket, satışlarının %19’unun şimdi Bitcoin‘den geldiğini açıkladı. Üyelerin Bitcoin depolayabilecekleri ve o zamanki Bitcoin değerine göre hizmetler için ödeme yapabilecekleri bir hesap sunmakta.

Bitcoin‘i kabul etmek için hareket eden diğer kiralama hizmetleri arasında Star Jets International, JetVizor, Monaco Jets ve SimpleCharters bulunmaktadır.

Ayrıca 2014 yılında AirBaltic, Bitcoin ödemelerini alan ilk havayolu oldu. Bunu, üçüncü taraf bir ödeme işlemcisi olan Bitpay ile ortaklık kurarak başardı. Rezervasyon sırasında canlı oranları kullanarak Euro bazlı fiyatlandırmayı Bitcoin’e dönüştürür.

LOT Polish Airlines, 2015 yılında Bitcoin ödemelerini kabul etmeye başladı. Japon Havayolu Peach Aviation 2018’de Bitcoin‘i alacağını açıkladı – Asya pazarlarındaki kripto para birimlerinin popülaritesi göz önüne alındığında şaşırtıcı bir hareket değil.

Norveç 2019’da işleri bir adım daha ileri götürdü. Kripto Para Borsası Norveç Borsası’na (NBX) yatırımın yanı sıra Bitcoin almaya başlama planını duyurdu. Bitcoin kullanımını teşvik etmek için indirimli ücretler ve diğer avantajlar sunmayı planladı. Bu, Norweigan’ın ödenen tam paraya anında erişim sağlamasına izin verecektir. Likidite ve artan ücretler havayolu için bir sorun olmuştur.

2017’de Rus havayolu Aeroflot’un Bitcoin‘i kabul etmeyi düşündüğü bildirildi – ilginç bir hareket, bunun sadece daha yeni veya daha yenilikçi havayollarıyla sınırlı olmadığını gösteriyor. Yine de tam olarak kullanılıp kullanılmadığı henüz belli değil.

Rezervasyon sırasında Bitcoin‘i diğer para birimlerine çeviren üçüncü taraf acenteler aracılığıyla çok daha fazla havayolu ile uçuşlar rezerve edilebilir. Cheapair.com, 2013’te Bitcoin ödemelerini alan ilk ABD web sitesi oldu.

Havaalanları Ve Bitcoin Kullanımı

Bitcoin Kullanımı Havayolları ile sınırlı değildir, Havalimanları için de faydalar vardır. Ödeme alma yöntemlerinin artması, yalnızca perakende satış mağazaları için olumlu olabilir ve yine, daha düşük işlem maliyetleri ve takas sorunları ile aynı avantajlar vardır.

Avustralya’nın Brisbane Havaalanı, TravelbyBit ile yapılan bir anlaşma yoluyla 2018’de perakende satış noktalarında ödemeleri kabul edeceğini açıklayarak Bitcoin’e ilk giren oldu.

Şimdiye kadar Havaalanı kullanımı asgari düzeydedir. Başka hiçbir havalimanında yaygın Bitcoin kullanımı ortaya çıkmamış gibi görünüyor. Bazıları, Amsterdam Schiphol ve Miami International dahil olmak üzere havaalanlarındaki Bitcoin ATM‘leri gibi sınırlı bir tanıtım yaptı.

Bitcoin Kullanımı Havacılıkta Hala Çok Sınırlı

Bir avuç Havayolu Bitcoin‘e geçti, ancak alım yavaş. Kullanım rakamlarını açıklamadılar, ancak PrivateFly’ın iddia ettiği %19 kadar dramatik olması pek olası değil.

Kripto Para birimlerinin kabulünü sınırlayan büyük zorlukları hala var. Kararlılık ve düzenleme öne çıkıyor. Hiçbir kuruluş Bitcoin‘in kullanımını veya değerini düzenlememektedir. Fiyatı etkileyen yüksek seviyelerde spekülasyon ve ticaret de var.

Son yıllarda hem yukarı hem aşağı olmak üzere değerde büyük dalgalanmalar oldu. Şubat 2021’de Bitcoin, 50.000 doların üzerinde yeni bir yüksekliğe ulaştı.

Bu tür bir dalgalanma herkesin istediği bir şey değil ve kesinlikle mevcut ortamda Havayolları değil. Şirketler genellikle Bitcoin‘i diğer para birimlerine çevirerek riski azaltır. Ayrıca dalgalanmalara karşı koruma sağlamak için mevcut kur üzerinden bir marjı da koruyabilirler.

Havacılıkta Bitcoin Kullanımı şu anda niş bir pazar. Kesinlikle işlem maliyetlerini düşürmek ve hatta belki de yeni işleri çekmek için fırsatlar vardır. Havayolları bunu istiyor ve elbette yeni teknoloji alanlarına girmekten korkmuyor. 

Bitcoin ve diğer kripto para birimlerinin popülaritesi ve itibarı arttıkça, havayollarında kullanımın arttığını göreceğiz…

Senin İçin Önerilenler

EKSTRAHaberler

Bu Haber Yorumlara Kapalı!