Gökbilimciler, kendi galaksimizin içinden gizemli, yoğun Radyo Dalgaları tespit edildiğini açıkladı…

Uzaydan Dünya’ya Gelen Radyo Sinyalleri – Radyo Dalgaları

Hızlı radyo patlamaları veya FRB’ler, (Hızlı Radyo Patlamaları) saniyenin yalnızca bir kısmında sürer ancak Güneş’ten 100 milyon kat daha güçlü olabilir. Yoğunluklarına rağmen, nereden geldikleri kesin olarak bilinmemekte.

Şimdi Gökbilimciler ilk kez Samanyolu’nda hızlı bir Radyo Dalgaları gözlemleyebildiler. FRB’nin (Hızlı Radyo Patlamaları) daha önce tespit ettiğinden daha yakın olmanın yanı sıra, nihayet nereden geldiklerinin gizemini çözmeye yardımcı olabilirler.

Bilim adamları, bu tür dalgaların kökenini bulmakta zorlandılar çünkü çok kısa, öngörülemezler ve çok uzaklardan kaynaklanıyor. Ölen yıldızlardan uzaylı teknolojisine kadar her şeyi içeren açıklamalarda, evrendeki mümkün olan en aşırı koşulların bazılarının gerçekleşebileceği düşünülüyor.

Yeni FRB’leri keşfeden bilim adamları, radyo enerjisi patlamalarının bir magnetardan veya çok güçlü bir manyetik alana sahip bir yıldızdan geldiğini söyledi. Kendi galaksimizin dışından gözlemlenirse patlamanın diğer, daha uzaktaki FRB’lere benzeyeceğini doğrulayabildiler. Bu, diğer patlamaların en azından bir kısmının başka yerlerde de benzer nesneler tarafından oluşturulabileceğini düşündürüyor.

MIT‘de fizik profesörü yardımcısı ve FRB’lerin analizini yöneten Kiyoshi Masui, “Bu büyük Enerji Patlamalarını neyin üreteceğine dair büyük bir gizem var, şimdiye kadar evrenin yarısından geldiğini gördük” dedi. parlaklık. “İlk kez bu egzotik hızlı Radyo Patlamalarından birini tek bir astrofiziksel nesneye bağlayabiliyoruz.”

Tespit, 27 Nisan’da, iki Uzay Teleskobu kullanan araştırmacıların galaksimizin diğer ucundaki bir magnetardan gelen çoklu X-ışını ve gama ışını emisyonlarını tespit etmesiyle başladı. Ertesi gün, araştırmacılar bu gökyüzü parçasını gözlemlemek için iki Kuzey Amerika teleskobunu kullandılar ve FRB 200428 olarak bilinen patlamayı algıladılar.

Patlama, Samanyolu’nun ilk FRB’si ve bir Magnetarla ilişkilendirilen ilk FRB (Hızlı Radyo Patlamaları) olmasının yanı sıra, Radyo Dalgaları dışındaki emisyonları ilk gönderen patlamadır…

Senin İçin Önerilenler

EKSTRAHaberler

Bu Haber Yorumlara Kapalı!