Fransa hükümeti, Paris-Charles de Gaulle Havalimanı’nı genişletme planlarını iptal etmek istediğini duyurdu. Bakan Barbara Pompili, 2037 yılına kadar dördüncü bir terminalin inşası için çağrıda bulunan projenin “Eskimiş” olduğunu ve hükümetin iklim değişikliği ile mücadele hedeflerine uygun olmadığını söyledi…

Plan, hükümetin çoğunluk hissesine sahip olduğu havaalanı işletmecisi ADP’nin yeni bir Terminal ekleyerek Charles de Gaulle‘ün kapasitesini yılda 40 milyon yolcu artırmasıydı. Bu, mevcut kapasitesinin %50’sinin üzerinde bir artış anlamına gelirdi.

2019’da Havalimanı, 76,2 milyon yolcuyu ağırladı ve Londra Heathrow‘dan sonra Avrupa‘nın en yoğun ikinci havalimanı oldu. Projenin maliyetinin 7 milyar Euro ile 9 milyar Euro (7.5-10.9 milyar $) arasında olacağı tahmin ediliyor.

Ancak Pompili, hükümetin ADP’den çevre politikaları ve hızla değişen sektörün ve geleceğin ihtiyaçları doğrultusunda, planı terk etmesini ve yeni bir plan geliştirmesini istediğini açıkladı.

Pompili yaptığı açıklamada, “Her zaman uçaklara ihtiyacımız olacak, ancak daha makul bir hava yolculuğu kullanımına doğru ilerlemeli ve sektörün sera gazı emisyonlarında bir azalmaya ulaşmalıyız” dedi.

10 Şubat’ta bir gün önce hükümete “İklim ve Dayanıklılık” adlı bir yasa tasarısı sunuldu. Parlamento bunu kabul ederse, sera gazı emisyonlarında tazminattan sonra net bir artışla sonuçlanırsa, 2022’den itibaren herhangi bir Havaalanı genişlemesini yasaklayacak.

Charles de Gaulle – Paris. Bild : Getty (Paris, 12. August 2009)

Ayrıca, Havayolu şirketlerinin iki buçuk saatten kısa bir süre içinde tren bağlantısının mevcut olduğu varış noktaları arasında iç hat uçuşları düzenlemesini yasaklayacak.

Bu, son yıllarda ilk kez çevresel kaygılar Fransa‘da Havaalanı inşaat planlarını durdurmuyor. Ocak 2018’de hükümet, çevrecilerin yoğun protestolarının ardından Batı Fransa’daki küçük bir köy olan Notre-Dame-des-Landes’de bir Havaalanı inşa etme planlarından vazgeçeceğini duyurmuştu…

Senin İçin Önerilenler

EKSTRAHaberler

Bu Haber Yorumlara Kapalı!