Amerika Birleşik Devletleri Dışişleri Bakanlığı, Yabancı Askeri Satışlar (FMS) kanalı ile Finlandiya’ya 12,5 milyar ABD doları tahmini maliyet ile F-35 Müşterek Taarruz Uçağı ile birlikte havadan havaya füzelerin, havadan satha hassas güdümlü mühimmatların ve ilgili ekipmanların satışını onayladı…

Savunma Güvenliği İşbirliği Ajansı (DSCA), bu olası satışı Kongre’ye bildiren gerekli sertifikayı 09.10.2020 tarihinde verdi.

Satışla ilgili Kongreye tebligat gönderildiği belirtilen açıklamada, satış paketinde 64 “F-35A” tipi uçak, 66 yedek motor ve F-35 uçaklarında kullanılan çeşitli kalibre ve kabiliyetlere sahip 1000’den fazla füzenin dahil olduğu kaydedildi.

Dışişleri Bakanlığının silah satış onayları sadece ABD yönetimi açısından satışın bir mahsuru olmadığı anlamına geliyor.

ABD Kongresinin 30 iş günü içinde Bakanlığın kararına itiraz etmemesi durumunda, yönetim satışın yapılmasına onay verilen ülke ile satış paketinin içeriği için görüşmelere başlıyor.

Bu görüşmelerin sonunda ABD, o ülkeye bir teklif mektubu sunuyor. Teklife olumlu yanıt aldığı takdirde de tedarik işlemi gerçekleşiyor.

Finlandiya’nın 64 adet beşinci nesil F-35 Lightning II savaş uçağı için yaklaşık 12.5 milyar dolar ve 50 adet F/A-18E savaş uçağı, 8 adet F/A-18F ve 14 adet EA-18G elektronik harp uçağı için de 14.7 milyar dolar ödeyeceği belirtildi…

12,5 milyar dolar değerindeki F-35 paketi, 64 adet F-35A konvansiyonel kalkış ve iniş jeti, 66 Pratt & Whitney F135 motoru ve uçağın ilgili iletişim ve elektronik savaş sistemlerini içeriyor. Özellikle, yalnızca uçağın mevcut lojistik sistemini – Otonom Lojistik Bilgi Sistemi – değil, aynı zamanda geliştirilmekte olan Operasyonel Veri Entegre Ağı’nı da içerir…

Senin İçin Önerilenler

Bu Haber Yorumlara Kapalı!