HaberlerTürkiye

Fahrettin Koca : Çin Türkiye’nin Koronavirüs Aşısı Talebini Karşılayamadı!

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, son günlerin bir numaralı gündem maddesi koronavirüs aşısı hakkında konuştu. Bakan Koca, Çin’in daha fazla aşı talebini karşılayamadığını ve bulunabilen diğer aşıların getirtileceğini söyledi…

Dünya genelinde 1,5 milyondan fazla insanın hayatını kaybetmesine neden olan koronavirüse karşı geliştirilen aşılarda son aşamalara oldukça yaklaşılmış durumda. Dünya genelinde birçok ülkede çeşitli kurumlar tarafından aşı çalışmaları yürütülüyor.

Bu aşılardan bir tanesi de Çin‘de geliştirilen ve Türkiye’nin 50 milyon doz sipariş verdiği CoronaVac. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, siparişi verilen bu aşı hakkında bazı açıklamalarda bulundu. Koca, Çin’in talebi karşılayamadığını söyledi.

Çin Daha Fazla Talebimizi Karşılayamadı

Bakan Koca, Çin’e yaptığımız aşı siparişi konusunda şunları söyledi : “Çin, daha fazla talebimizi karşılayamadı. Aşısına güveniyor. Kendi ihtiyacını ve dış talebi yönettiğini söylüyor. Diğer aşılarla ilgili de iş birliğimiz devam ediyor. Bulabildiğimiz diğer aşıyı getirteceğiz. Ruhsatını almış bir aşı, başvuru sonrası Türkiye’de de test ve onaydan geçerse, eczaneden satışına izin verebiliriz. İnaktif aşı dışında uluslararası süreçlerden geçmiş diğer aşılara da erişim sağlanacak.

Nüfusun en az %60’ının aşılanması gerektiğini söyleyen Sağlık Bakanı, 50 milyon kişinin en erken dönemde aşılanması gerektiğini söyledi. “Sağlık Çalışanlarıyla Birlikte Önce Ben Aşı Olacağım” diyen Bakan Koca, aşılanmanın herkese tavsiye edileceğini dile getirdi.

Koronavirüsün şu anki durumu konusunda da açıklamalar yapan Sağlık Bakanı, dünyada henüz birinci dalganın bitmediğini, zirve süreçlerin yaşandığını söyledi…

Senin İçin Önerilenler

EKSTRAHaberler

Bu Haber Yorumlara Kapalı!