Federal Havacılık İdaresi (FAA), Boeing’e 6,6 milyon ABD Doları para cezası verdi. FAA tarafından Perşembe günü yayınlanan bir açıklamaya göre, 6,6 milyon dolarlık para cezası birkaç sorunu çözüyor…

2015 uzlaştırma sözleşmesi kapsamındaki performans yükümlülüklerini yerine getiremediği için 5,4 milyon dolar para cezasına ek olarak Ayrıca, Boeing‘in anlaşmak için 1.21 milyon $ ödeyeceği iki FAA icra davası var.

FAA’dan Steve Dickson : “Boeing, uzlaştırma anlaşması kapsamındaki tüm yükümlülüklerini yerine getiremedi ve FAA, Boeing’i ek cezalar vererek sorumlu tutuyor” dedi.

Boeing’in liderliğine, şirketin güvenlik ve mevzuata uygunluğa öncelik vermesi gerektiğini ve FAA’nın tüm kararlarında güvenliği her zaman ön planda tutacağını defalarca yineledim.

2015 anlaşması, Havacılık düzenleme kurumunun iyileştirilmesini istediği çeşitli kalite ve güvenlik gözetim konularını ortaya koyan 29 sayfalık bir belgedir. Anlaşma, FAA’nın, bu iyileştirmeler yapılmadığı takdirde ertelenen cezaları değerlendirmesine izin verdi. FAA, Boeing‘in bu anlaşmanın tüm şartlarını karşılamadığına inanıyor. Ardından 5,4 milyon dolarlık ceza ile uçak üreticisine ek ceza verdi…

Daha küçük 1,21 milyon dolarlık para cezası, FAA’nın araştırdığı iki sorunu ele alıyor. İlk olarak FAA, bazı Boeing çalışanlarının FAA adına sertifikasyon çalışmalarını tamamladığını iddia ediyor. Bu, Organizasyon Atama Yetkilendirme programı altında gerçekleşir. Ne yazık ki, sertifika görevlerine atanan çalışanlardan bazıları yetkili değildi. Bu, Kasım 2017 ile Temmuz 2019 arasında gerçekleşti.

İkinci mesele, Boeing’in 787 Dreamliner‘ında sertifika çalışması yapan çalışanları içeriyordu. FAA, Boeing‘in kalite kontrol süreçlerini takip edemediğini ve Program üyelerini bir uçak uçuşa elverişlilik denetimiyle ilgili olarak aşırı baskıya veya müdahaleye maruz bıraktığını iddia ediyor.

Boeing‘in Dreamliner programıyla ilgili kalite kontrol sorunları, daha önce kapsamlı bir şekilde rapor edilmişti…

Senin İçin Önerilenler

EKSTRABoeing

Bu Haber Yorumlara Kapalı!