737 MAXHaberlerHavacılıkHavayolu

Etiyopya Havayolları Boeing 737 MAX’i Yeniden Uçurmak İstiyor!

Ethiopian Airlines takes delivery of its first Boeing 737 MAX 8 (Boeing)

Etiyopya Havayolları CEO’su Tewolde Gebremariam, bugün havayolunun 737 MAX uçağına bağlılığını sürdürdüğünü söyledi. Felaketin kurbanlarından biri olmasına rağmen, bunun iyi bir uçak olduğuna inanıyor ve bu yıl Temmuz ayı civarında filoya yeniden eklemeyi planlıyor…

Etiyopya Havayolları, 737 Max‘in 20 aylık karaya oturmasına neden olan trajik kazalardan doğrudan etkilenen iki taşıyıcıdan biri. Bu nedenle, uçağın havayolundaki geleceği üzerinde büyük bir soru işareti vardı.

Bugünkü CAPA Live’da, Etiyopya Havayolu‘nun CEO’su, havayolunun filodaki geleceği konusunda kapsamlı bir incelemenin ardından havayolunun kendine güven duyduğunu belirtti.

Son kararımız, uçakla devam etmek ve siparişlerimizi sürdürmek. Uçağı uçurmaya yaz ayında başlayabileceğimizi söyleyebilirim.

Gebremariam, hizmete girmek için potansiyel bir zaman çizelgesi olduğuna ve Temmuz ayı civarında tekrar gökyüzünde görmeyi beklediğini söyledi.

Gebremariam, aşılması gereken ilk engelin Boeing ile çözülmemiş talepleri çözmek olacağını açıkladı. Araştırmalar, sorunun gerçekten de uçağın hatalı tasarımından kaynaklandığını kanıtladığına göre, bu tartışmaları yakında tamamlamayı umuyor. Şubat ayı sonunda bir anlaşmaya varmayı öngörüyordu.

Etiyopyalı Havayolu‘nun MAX’e bağlılığının nedenlerinden biri, zaten aileye biraz yatırım yapmış olmasıdır. Daha önce, Havayolu gelecekteki operasyonları için başka bir dar gövdeye geçmeyi düşünmüştü, ancak halihazırda bulunan 737 NG uçağından oluşan oldukça büyük bir filo ile yeni aletler, mekanikler ve pilot sertifikalarına yapılan yatırım işe yaramadı.

Etiyopyalı yolcular bir MAX’a geri dönme konusunda tereddüt edebilirler. Bununla birlikte, Gebremariam, 737 Max‘i yeniden tanıtmadan önce diğer havayolları tarafından uçulacak birkaç aylık operasyonlar olduğu göz önüne alındığında, bunun üstesinden gelinmesi kolay bir engel olacağına inanıyor…

Senin İçin Önerilenler

EKSTRA737 MAX

Bu Haber Yorumlara Kapalı!