Abu Dabi merkezli Etihad Havayolları, pandemideki düşük talep ve azalan hizmet nedeniyle 2020 için 1,7 milyar dolar zarar açıkladı…

Havacılık, COVID-19 krizinden en çok etkilenen sektörlerden biri oldu. Havayollarını personeli işten çıkarmaya ve devletten yardım almaya zorladı. 2019’da 800 milyon dolarlık zarar bildiren Abu Dabi hükümetine ait Etihad da iş ve maaşları düşürdü.

Yolcu geliri 2019’da 4,8 milyar dolardan %74 düşüşle 1,2 milyar dolara geriledi ve yolcu sayısı 2019’da 17,5 milyondan 4,2 milyona düştü.

Toplam yolcu kapasitesi 2020’de yüzde 64 azaldı 2019’a göre yüzde 53 daha düşük oldu.

2020’de taşınan toplam yolcuların yüzde 80’inden fazlası yılın ilk üç ayında uçtu ve bu, küresel krizin yıl boyunca derinleşmesiyle talepteki ani düşüşü gösteriyor.

Taşıyıcı, bunun ticari havacılıktaki benzersiz küresel düşüşün neden olduğu düşük talep ve azalan uçuş kapasitesinin bir sonucu olduğunu söyledi.

Etihad Grup CEO’su Tony Douglas şunları söyledi : Covid, havacılık endüstrisinin temelini salladı, ancak kendini adamış çalışanlarımız ve hissedarımızın desteği sayesinde, Etihad sağlam durdu.

Etihad, pandemi sırasında dönüşüm planlarını hızlandırarak, 2023 yılına kadar tam bir dönüş hedeflemeye devam ettiğini söyledi.

Etihad bir zamanlar Körfez’deki ana taşıyıcılar Emirates ve Qatar Airways ile kafa kafaya rekabet etmeye çalıştı, ancak diğer havayollarında azınlık hisselerini almak da dahil olmak üzere stratejisi sonuç vermedi. Son beş yılda kayıplar verdi…

Senin İçin Önerilenler

EKSTRAHaberler

Bu Haber Yorumlara Kapalı!