Haberler

Ermenistan Teslim Oldu! Karabağdan Çekilecek! Anlaşmayı İmzaladı!

İşgal altındaki Dağlık Karabağ’da ağır kayıplar veren Ermenistan teslim olma anlaşmasını imzaladı…

Ermenistan Dağlık Karabağ’daki işgal altındaki 3 ilden daha sonra da bütün Karabağ’dan çekilecek.

Anlaşmaya göre, Azerbaycan Ordusu kurtardığı topraklarda kalacak. Türk ve Rus barış gücü Ermenistan tamamen çekilene kadar bölgede kalacak.

Paşinyan Anlaşmayı İmzaladı

Ermenistan Başbakanı Nikol Paşinyan gece saat 01.00’da yaptığı açıklamayla anlaşma imzaladığını resmen açıkladı. Paşinyan alınan karar için “İnanilmaz Acı Verici Bir Durum” dedi…

Paşinyan Açıklaması

Sizler, bizler ve hepimiz için çok zor bir karar verdim. Karabağ savaşı’nın yarın saat 13.00’de bitirilmesine yönelik bir bildiri imzaladım. Rusya ve azerbaycan devlet başkanları ile karabağ savaşının sonu için anlaşma imzaladım. Anlaşma benim ve halkım için inanılmaz derecede acı…

Ermenistan Başbakanı Paşinyan

Geleceğimizi planlamak ve geçmişin hatalarını yapmamak için bağımsızlığımızı analiz etmeliyiz… Bu bir zafer değil ama yenilgiyi asla kabul etmeyeceğiz. Bu ulusal birlik ve canlanma çağımızın başlangıcı olmalıdır….

ALİYEV : Cumhurbaşkanı Erdoğan’a aktif katılımı için teşekkür ediyorum. Türk ve Rus barış koruma güçleri bugün sevk edilmeye başlanıyor. Savaşın sona eriyor oluşundan memnunum. Karabağ sorunu bugün çözülüyor. Bugün azerbaycan halkı için tarihi bir gün…

ANLAŞMA DETAYLARI

Ermenistan Birleşmiş Milletler kararlarını yerine getirecek, sırasıyla Kelbecer’i 15 Kasım, Ağdam’ı 20 Kasım ve Laçin’i ise 1 Aralık’a kadar Azerbaycan‘a teslim edecek. Mevcut cephe hattı Moskova saatiyle gece yarısı itibarıyla durdurulacak. Rusya Federasyonu, beş yıl boyunca Laçin Koridoru’nun korunması için arabulucu olarak görev yapacak.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin : Azerbaycan ile Ermenistan arasında bu gece 00.00 (TSİ) itibaren ateşkesin başladığını duyurdu. Putin, anlaşma kapsamında, “Ermenistan ve Azerbaycan’ın kontrol ettikleri pozisyonlarda kalacağını teyit etti. Putin, Karabağ’a barış gücü konuşlandırılacağını da belirtti.

TÜRK BARIŞ GÜCÜ

Rusya Devlet Başkanı Putin, Azeri mevkidaşıyla video-konferans yoluyla ortak bir açıklamada bulunarak, anlaşmayı imzaladı. Aliyev yaptığı açıklamada “Savaşın sona eriyor oluşundan memnunum” diyerek, Türkiye Cumhurbaşkanı Erdoğan’a teşekkür etti.

Bugün bu belgenin imzalanması Rusya’nın aktif rolünün bir göstergesidir. değerlendirmesinde bulunan Aliyev, “Sorunun çözümü için ortak bir format oluşturduk” ifadelerini kullandı. Aliyev, ayrıca Karabağ’a hem Türk hem de Rus barış güçlerinin konuşlanacağı bilgisini paylaştı.

PAŞİNYAN VİDEO-KONFERANSA KATILAMADI

Anlaşmanın Ermenistan’ın yenilgisi anlamına geldiğini vurgulayan Aliyev açıklamasında, Ermenistan Başbakanı Nikol Paşinyan’ın video-konferansta yer almaktan son anda vazgeçtiğini de sözlerine ekledi.

İlham Aliyev, Paşinyan’ın anlaşmayı kendi isteğiyle değil Azerbaycan’ın “Demir Yumruğu” sayesinde imzaladığını söyledi. Aliyev, 27 Eylül’den bu yana 300 civarında yerleşim biriminin kurtarılmasıyla Ermenistan’ın belinin kırıldığını aktardı…

ZAFER AZERBAYCANINDIR! ZAFER TÜRK MİLLETİNİNDİR! #TekMilletİkiDevlet

Senin İçin Önerilenler

EKSTRAHaberler

Bu Haber Yorumlara Kapalı!