İşgalci Ermenistan ordusu Azerbaycan’ın Gence ve Mingeçevir kentlerine füze saldırısı gerçekleştirdi. Azerbaycan Cumhurbaşkanı Yardımcısı Haciyev, Ermenistan’ın Gence’ye düzenlediği füze saldırısında ölen sivillerin sayısının 6’ya yükseldiğini 35 yaralı olduğunu bildirdi. Ermenistan ordusunun Mingeçevir kentine attığı füzelerin Azerbaycan hava savunma güçlerince imha edildiği bildirildi…

Azerbaycan Cumhurbaşkanı Müşaviri Hikmet Hacıyev, Twitter hesabından yaptığı paylaşımda, Ermenistan ordusunun Gence ve Mingeçevir’e füzelerle saldırdığını duyurdu.

Olay yerinden edinilen bilgiye göre, Gence’de füzelerin isabet ettiği bölgede çok sayıda sivil enkaz altında kaldı.

Gence

SALDIRIDA CAN KAYIPLARI VAR

Azerbaycan Cumhurbaşkanı Yardımcısı Haciyev sosyal medya hesabından ‘Ermenistan yeni füze sistemleri getirdi ve Azerbaycan şehirlerine saldırdı. Saldırıda can kayıpları var’ ifadelerini kullandı.

AZERBAYCAN HAVA SAVUNMA GÜÇLERİ, MİNGEÇEVİR’E ATILAN FÜZELERİ ETKİSİZ HALE GETİRDİ

Ermenistan ordusunun Mingeçevir kentine attığı füzelerin Azerbaycan hava savunma güçlerince imha edildiği bildirildi.

Açıklamada, füzelerin Azerbaycan hava savunma güçleri tarafından etkisiz hale getirildiği kaydedildi.

SALDIRILAR CEZASIZ KALMAYACAK

AK Parti sözcüsü Ömer Çelik, “Ermenistan bir haydut devlet olarak sivilleri öldürüyor. Acımasız katliamlar gerçekleştiriyor” dedi.

AK Parti sözcüsü Ömer Çelik, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda Ermenistan’ın Azerbaycan’da sivillerin yaşadığı bölgeye yaptığı saldırıların insanlık suçu olduğunu belirterek tepki gösterdi. Çelik yaptığı açıklamada : Ermenistan ve destekçileri savaşın bile hukukunda olmayan katliam şebekesi gibi davranıyor. Bu saldırılar ve katliamlar cezasız kalmayacak. Ermenistan insanlığa karşı suç işlemekten suçludur. İnsanlık ve hukuk adına Ermenistan mahkum edilmelidir…

Ermenistan’ın Gerçekleştirdiği Saldırı Anı Görüntülendi!

03:24 – Ermenistan’ın Saldırıları Sonucu 10 Kişi Hayatını Kaybetti.

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Hikmet Hacıyev Açıkladı. Yaralı sayısının 40’tan fazla olduğunu söyledi. Hacıyev, kurtarma operasyonlarının sürdüğünü kaydetti.

03:43 – Son edinilen bilgilere göre ermenistan’ın alçak saldırıları sonucu hayatını kaybedenlerin sayısı 12’ye ulaştı.

04:19 – BM Güvenlik Konseyi Karabağ Konusunda Toplanıyor

BM Güvenlik Konseyi Pazartesi günü Dağlık Karabağ konusunda kapalı bir toplantı yapacak. BM Güvenlik Konseyi Pazartesi günü Dağlık Karabağ konusunda kapalı bir toplantı yapacak Toplantı, Minsk Grubu eşbaşkanları olan Rusya, Fransa ve ABD tarafından başlatılacak…

04:22 – Şu anda olay yerindeki savcılık hayatını kaybeden vatandaşların listesini netleştirmek için soruşturma tedbirleri alıyor.

04:32 – Azerbaycan Acil Durumlar Bakanlığı Ermenistan’ın Alçak Saldırıları Konusunda Açıklama Yaptı

İnsani ateşkesi ihlal etmeye devam eden Ermenistan, Gence şehrine tekrar roket attı. 17 Ekim 2020 günü saat 13:00 sularında saldırgan, Azerbaycan’ın en büyük ikinci şehri olan Tamamen savaş bölgesinin dışında olan Gence’ye roket attı.

Şimdiye kadar 40’tan fazla yaralı ve hayatını kaybeden 12 vatandaş enkazdan çıkarıldığınıda sözlerine ekledi.

06:01 – Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay Açıklama Yaptı! – İnsanlık Suçu Cezasız Kalmaz!

Savaş suçu işleyen terörist ve işgalci devlet Ermenistan Gence’de kadın, çocuk, yaşlı demeden yine masum sivilleri vurdu ve kirli yüzünü bir kez daha gösterdi. Her konuda sözü olan ülkelerin ve uluslararası kuruluşların işgalci Ermenistan’ın sivilleri katletmesine sessiz kalması manidardır. Hiçbir insanlık suçu cezasız kalmaz. Can Azerbaycan’ın daha da güçlü şekilde yanında olmayı sürdüreceğiz.

06:53 – ERMENİSTAN’IN GENCE’DEKİ SİVİLLERİ “ELBRUS” BALİSTİK FÜZELERİYLE VURDU

Azerbaycan Cumhurbaşkanı Yardımcısı Hikmet Hacıyev, Twitter hesabından yaptığı açıklamada, Gence’ye düzenlenen saldırıda Scud tipi “Elbrus” balistik füzelerinin kullanıldığını, enkaz alanında bulunan parçaların bunu kanıtladığını duyurdu.

Hacıyev, Scud füzeleriyle sivillere yönelik saldırının Erivan yönetiminin ahlaksız ve şizofrenik zihniyetini gösterdiğini kaydetti.

Sivillere yönelik saldırının, savaş alanındaki yenilgileri nedeniyle Ermenistan yönetiminin acizliğine işaret olduğunu belirten Hacıyev, saldırının kasıtlı olduğuna dikkati çekti…

07:26 – AZERBAYCAN DIŞİŞLERİ BAKANLIĞI ERMENİ SALDIRISINA DAİR AÇIKLAMA YAPTI!

Azerbaycan Dışişleri Bakanlığı,  Gence’nin Ermeni silahlı kuvvetleri tarafından bombalanmasıyla ilgili bir açıklama yaptı…

17 Ekim günü saat 01:00 civarında Ermenistan, Azerbaycan‘ın Gence kentine balistik füze fırlattı. Ermenistan’ın Azerbaycan’a yönelik yeni saldırısının ardından, Azerbaycan‘ın en büyük ikinci şehri ve cephe hattından uzakta olan Gence’ye yapılan üçüncü korkunç saldırı, korkunç saldırıda; İkisi çocuk 12 kişi öldü ve 40‘tan fazla kişi ağır yaralandı.

Sivillerin kasıtlı olarak öldürülmesi, uluslararası insancıl hukuk dahil olmak üzere uluslararası hukukun norm ve ilkelerinin yanı sıra ilan edilen insani ateşkes de dahil olmak üzere, bir savaş suçu ve insanlığa karşı bir suçtur. Bu suçtan tamamen Ermeni liderliği sorumludur.

Ermenistan’ın sivillere yönelik devam eden saldırganlığı ve acımasız saldırıları durdurulmalı ve uluslararası toplum, Ermenistan’ın Azerbaycan halkına yönelik bu insanlık dışı eylemlerine göz yummamalıdır.

Ermenistan’ın Azerbaycan sivil nüfusunu hedef alan bu menfur saldırılarını şiddetle kınıyor ve işgalci ülkenin savaş suçlarına son vermesini talep ediyoruz.

Terörü devlet politikasının bir aracına dönüştüren Ermenistan’ın siyasi ve askeri liderliği, sivilleri Balistik Füze ile vurma kararından sorumludur. Azerbaycan Cumhuriyeti, suçluların ulusal ve uluslararası hukuk mekanizmaları kullanılarak adalet önüne çıkarılacağını ilan ediyor…

07:40 – Azerbaycan Savunma Bakanlığı : Ermenistan Bu Sefer’de TerTer Bölgesine Saldırıda Bulundu.

Açıklam Savunma Bakanlığı’ndan Geldi!

İnsani ateşkesi ihlal eden Ermeni silahlı kuvvetleri bu sabah Gencedeki hain saldırıdan sonra Tatar, Ağdam, Barda ve Ağcabadi bölgelerine saldırıda bulunuyor…

08:11- Azerbaycan Savunma Bakanlığı Ermeni Ordusuna Ait İmha Edilen Askeri Ekipmanları Açıkladı!

Azerbaycan Ordusu’nun gün içinde yürüttüğü faaliyetler neticesinde cephenin değişik yönlerine çok sayıda düşman kuvveti, 7 T-72 tankı, 2 BM-21 “Grad” YARS, 8 D-30 ve 1 D-20 obüs yok edildi. Mühimmat yüklü 10 kamyon ve diğer 7 araç imha edildi…

08:48 – Azerbaycan Başsavcılığı : Bu Suçun Sorumluluğu Ermeni Liderler İçin Çok Ağır

Ermeni silahlı kuvvetleri yenildikçe sivil nüfusa ateş açıyorlar. Bu insanlığa karşı ciddi bir suçtur.

Azerbaycan tüm bunlara hem askeri hem de siyasi alanda cevap verecektir. Ermenistan çok aptalca bir adım atıyor. Amaçları Azerbaycan’daki sivil halk arasında panik yaratmaktır. Ancak Gence halkı gibi Azerbaycan halkı da cesur ve hiçbir şeyden korkmuyor. Bu günleri geride bırakacağız. Çok yakında Karabağ’da sevincimizi paylaşacağız.

Gence Saldırısı

09:34 – İlham Aliyev Ulusa Seslendi – Gence Saldırısının İntikamını Ermenistan’dan Alacağız!

09:57 – Azerbaycan Ordusu Fuzuli Kentinin İşgalden Kurtarıldığını Açıkladı!

11:03 – Azerbaycan Ordusu Ermenistan’a Ait S-300 Hava Savunma Sistemini İmha Ettiğini Açıkladı!

11:45 – Azerbaycan Başsavcılığı : Gence Saldırısında 60 Sivil Hayatını Kaybetti!

12:40 – Azerbaycan Ordusu Ermenistan’a Ait 2 Adet SU-25 Savaş Uçağını Düşürdüğünü Açıkladı!

Senin İçin Önerilenler

Bu Haber Yorumlara Kapalı!