Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Yunanistan Başbakanı Kiryakos Miçotakis’e tepki gösterdi. “Haddini bil” diye seslenen Erdoğan, “Bu şekilde gitmesi halinde masaya oturamayız. Neyinize güveniyorsunuz ya? Güvendiğin dağlara kar yağdı kar. Çılgın Türkleri iyi tanıyacaksın” ifadesini kullandı…

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, AK Parti’nin Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde (TBMM) düzenlenen grup toplantısında açıklamalarda bulundu.

Sözlerinin başında yeni anayasa teklifine değinen Erdoğan, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin bu konudaki destek açıklamasını hatırlatarak “MHP’nin de bu teklife olumlu bakmasıyla Türkiye, tarihinde ilk defa sivil bir anayasa hazırlamak ve gerçek bir özgürlük ortamında millete sunma şansına sahip olmuştur” dedi.

“Sürekli yeni reformlarla sistemi iyileştirme çabasında olmamıza rağmen, darbe anayasasından kaynaklanan anaforlar bir türlü bitmek bilmedi” ifadesini kullanan Erdoğan, Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’ni çalışırken de karşılarına hep anayasa meselesinin çıktığını gördüklerini söyledi.

Daha sonraki uyum çalışmalarında da aynı sorunla karşılaştık. Yargı reformunda da buna şahit olduk. Yakında kamuoyu ile paylaşacağımız İnsan Hakları Eylem Planı’nda da bunu gördük. Attığımız her adımda meselenin eklektik yöntemlerle, yamalarla çözülemeyecek gerçeğiyle bir kez daha karşılaştık. Geçmişte aynı tespitler ve ihtiyaçlarla Meclis’te yeni bir anayasa çalışması başlatmıştık. Tüm partilerden eşit sayıda üyenin katılımıyla ilk adımı atmıştık.

Miçotakis’e Tepki : Güvendiğin Dağlara Kar Yağdı Kar

Erdoğan, açıklamalarının sonunda Yunanistan Başbakanı Kiryakos Miçotakis‘i eleştirdi. Türkiye ile Yunanistan arasında süren istikşafi sorunlara ve Kıbrıs konusundaki çözüm arayışlarına değinen Erdoğan, şöyle devam etti.

  • Kıbrıs meselesi, Türk ve Kıbrıs halklarının ortak davasıdır. Tüm çabalara rağmen kalıcı ve sürdürülebilir bir çözüme kavuşturulamadı. Türk tezinin yerel özerklik şeklinde ortaya konduğu görüşmeler 1971 sonuna kadar sürdü. 15 Temmuz 1974’te yaşanan Rum-Yunan darbesiyle son buldu.
  • Kıbrıslı kardeşlerimizin can güvenliğini sağlamak için gerçekleştirdiğimiz Barış Harekatı ve Kıbrıs Cumhuriyeti kuruldu. 1960’larda Kıbrıs Türk tarafına otonomi tanımayan Rumlardır. 1970’lerde iki toplumlu federasyonu kabul etmeyen yine Rumlardı. Amaçları bu süreçte Kıbrıs Türk tarafının elde edebileceği hakları, üye olmadığı AB içinde aşındırarak adayı tek başlarına yönetmekti.
  • Ben açıklama yapıyorum ‘Miçotakis ile görüşebilirim’ diyorum, o meydan okuyor. ‘İstikşafi konuşmalar başlasın’ dedik, şimdi Atina’da yapılacaktı. Miçotakis şimdi meydan okudu. Şimdi sen bu meydanı okuduktan sonra seninle nasıl bir araya gelelim? Bir haddini bil ya. Eğer haddini bilmezsen masayı tekmeledin demektir. Bu şekilde gitmesi halinde masaya oturamayız. Neyinize güveniyorsunuz ya? Güvendiğin dağlara kar yağdı kar. Çılgın Türkleri iyi tanıyacaksın.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, AK Parti’nin Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde (TBMM) düzenlenen grup toplantısında açıklamalarda bulundu…

Senin İçin Önerilenler

EKSTRAErdogan

Bu Haber Yorumlara Kapalı!