HaberlerHavacılıkSivil Havacılık

Endonezya Kazası : Sriwijaya SJ182 Uçağının Kara Kutusuna Ulaşıldı!

The debris recovered by navy divers are seen on the search and rescue ship off the northern coast of Jakarta on January 12, 2021, during recovery operations for Sriwijaya Air flight SJ182 which crashed shortly after takeoff from Jakarta on January 9 with 62 people onboard. (Photo by Azwar Ipank / AFP) (Photo by AZWAR IPANK/AFP via Getty Images)

Endonezyalı arama ekipleri, Cumartesi günü Java Denizi’ne düşen Boeing 737 uçağından iki ‘Kara Kutudan’ birini ele geçirdi…

Uçuş Veri Kaydedici karaya çıkarıldı, ancak ekipler hala Kokpit Ses Kayıt cihazını bulmaya çalışıyor. Yetkililer, kara kutulardaki verilerin kazanın olası nedeni hakkında hayati ipuçları verebileceğini umuyor.

Boeing 737, kalkıştan kısa bir süre sonra 62 yolcu ile denize çakıldı. Kurtulan yoktu. SJ182 sefer sayılı uçuş başkent Cakarta’dan Borneo adasındaki Pontianak şehrine gidiyordu.

Ayrı bir gelişmede, Endonezya polisi ilk kurbanı, uçakta 29 yaşındaki bir uçuş görevlisi olan Okky Bisma’yı tespit etti.

Endonezya ulaştırma bakanlığı Salı günü, uçağın pandemi sırasında yere indirildiğini ve 14 Aralık’ta bir teftişten geçtiğini söyledi. İlk uçuşunu 5 gün sonra yolcusuz gerçekleştirdi, ardından 22 Aralık’ta ticari uçuşlara devam etti.

Ulusal Ulaşım Güvenliği Komitesi (KNKT), ön bulguların, uçağın Cumartesi günü (07:36 GMT) yerel saatle 14:36’da 10.900ft (3.3km) yüksekliğe ulaştığını ve ardından 250ft’e dik bir düşüş yaptığını gösterdiğini söyledi. (14:40, veri aktarmayı durdurmadan önce)

KNKT başkanı Soerjanto Tjahjono, uçağın fan kanadı hasarlı türbin diskinin bulunduğunu ve uçağın havada patladığı teorisini ortadan kaldırdığını ekledi.

Arama ekipleri, kaza mahallindeki suları tarayarak kokpit ses kayıt cihazını almaya çalışıyor. Salı günü erken saatlerde, KNKT kara kutuları bulmak için kullanılan bir cihazda “Teknik Dorunlar Beya Ekipman Hasarı” yaşandığını söyledi.

Birkaç parça enkaz, vücut parçaları, enkaz ve yolcuların kıyafetleri şimdiden ele geçirildi. AFP haber ajansına göre, Pazartesi günkü arama operasyonuna 50’den fazla gemi ve 13 uçakla birlikte 2.600 personel katıldı.

Müfettişler, bir tekerlek ve uçağın gövdesinin bir parçası olduğuna inandıkları öğeleri şimdiden analiz ediyorlar. Toplanan enkazlar arasında motorlarından birinin türbini de bulunuyor.

Ulaştırma güvenliği yetkilileri, şu anda beş aşamalı bir soruşturma sürecinin ikinci aşamasında olduklarını söylüyorlar. Bu aşama, verilerin derlenmesi ve toplanmasından oluşur ve tamamlanması bir yıl kadar sürebilir…

Senin İçin Önerilenler

EKSTRAHaberler

Bu Haber Yorumlara Kapalı!