HaberlerHavacılıkHavayoluSeyahat

Emirates ; IATA Travel Pass Dijital Sağlık Pasaportunu Kullanmaya Başladı!

FILE - In this March 22, 2017, file photo, an Emirates plane taxis to a gate at Dubai International Airport in Dubai, United Arab Emirates. The Middle East's biggest carrier, Emirates, declared on Sunday, May 10, 2020, higher profits of $288 million over the past year even as revenue declined due to flight suspensions sparked by the coronavirus, offering a glimpse of the financial toll now facing airlines around the world. (AP Photo/Adam Schreck, File)

Emirates, IATA Travel Pass sağlık pasaportunu kullanmaya başlayan en son havayolu oldu. Havayolu, Dubai’den Barselona’ya giden rotada uygulama denemesini başlattı. Havayolu ayrıca uygulamayı Londra Heathrow’dan Dubai’ye tek yönlü rotasında da deneyecek…

Tüm dünyada ülkeler ve sınırlar yaz sezonu öncesinde kademeli olarak yeniden açılıyor. Bununla birlikte, çoğu ülke dikkatli bir şekilde açılıyor, bu da yolcuların COVID-19 statüsünü kanıtlaması gerektiği anlamına geliyor. Tipik olarak Havayolları, bir yolcuyu başka bir ülkeye taşımadan önce bunun kontrol edilmesini sağlamaktan sorumludur. Aksi takdirde, bazı durumlarda para cezasına çarptırılabilir veya faaliyetlerinden men edilebilirler.

Dubai merkezli Emirates, IATA‘nın Travel Pass uygulamasıyla ilk uçuşunu gerçekleştirdi. Teknolojiyi ilk kullanabilen yolcular, bugün Dubai‘den Barselona‘ya EK185 ile seyahat edenler oldu. Yolcular, seyahatten önce COVID-19 belgelerini doğrulayabilirken, aynı zamanda Emirates ile paylaşabildiler.

IATA Travel Pass uygulamasının dört ana dalı bulunmaktadır. Belirtildiği gibi, aşılama sertifikaları veya COVID-19 Test Sonuçları gibi COVID-19 durumlarını doğrulama ve saklama becerisidir. Bununla birlikte, yolculara varış noktaları için ilgili COVID-19 seyahat kurallarını da gösterebilecek.

Başlangıçta, Emirates, IATA Travel Pass‘ı yalnızca her biri bir yönde olmak üzere iki rotada deniyor olacak. Bunlar Dubai’den Barselona’ya ve Londra’dan Dubai’ye uçuşlarda olacak.

Emirates şu anda Londra’ya gidiş-dönüş seferler düzenlerken, İngiltere’nin BAE‘yi kırmızı riskli ülke olarak sınıflandırması nedeniyle yalnızca Londra’dan yolcu taşıyabiliyor. Sistemi kullanmayı seçen Londra‘dan seyahat edenler, Emirates‘in test ortağını kullanmaya davet edilir. Daha sonra test sonucunu doğrudan IATA Travel Pass uygulamasına göndereceklerdir.

Emirates, deneme ilerledikçe programı daha fazla rotaya yaymaya çalışacağını açıkladı. Ek olarak, uygulama şu anda yalnızca COVID-19 testlerine bakarken, gelecekte aşı sertifikalarını içerecek şekilde genişletilecektir.

IATA Sağlık Pasaportu, sektöre Sağlık Pasaportları için ortak bir standart getirmek için başlatıldı…

Senin İçin Önerilenler

EKSTRAHaberler

Bu Haber Yorumlara Kapalı!